.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Niecały miesiąc na skorzystanie z ulgi

Dziennik Gazeta Prawna (2021-01-05), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Do 1 lutego br. przedsiębiorcy mają czas na zgłoszenie do małego ZUS plus, który uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
W ubiegłym roku zmieniły się zasady korzystania z preferencji w opłacaniu należności do ZUS (tzw. mały ZUS plus). Mogą z nich skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Do tej pory limit ten wynosił trzydziestokrotność minimalnego wynagrodzenia. Jeśli natomiast działalność gospodarcza była prowadzona krócej, wylicza się go proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.
 
Ważny jest także dochód, od którego obliczane będą należne składki. Jak go wyliczyć? Po pierwsze, trzeba ustalić przeciętny miesięczny dochód z działalności gospodarczej w poprzednim roku. W tym celu należy podzielić roczny dochód z działalności gospodarczej przez liczbę dni prowadzenia jej, a uzyskany wynik pomnożyć przez 30. Następnie przeciętny miesięczny dochód należy pomnożyć przez współczynnik 0,5. I w końcu trzeba sprawdzić, czy rezultat nie jest niższy niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku i czy nie przekracza kwoty 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ustalonego na dany rok (czyli między 840 zł a 3155,40 zł w 2021 r.).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 stycznia 2021 r. 
dodano: 2021-01-07 10:38Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.