.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pensja na konto po poinformowaniu

Dziennik Gazeta Prawna (2019-01-03), autor: Łukasz Guza, oprac.: GR

Do 21 stycznia firmy powinny poinformować pracowników pobierających wynagrodzenie do rąk własnych o konieczności podania rachunku bankowego, na który ma być przelewana płaca albo złożeniu wniosku o dalsze wypłacanie pensji w gotówce – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Tak wynika z ustawy z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacją (Dz.U. poz. 357). Weszła ona w życie 1 stycznia 2019 r. 

Nowe przepisy zmieniły reguły wypłacania wynagrodzeń. Co do zasady pensja ma być wpłacana na rachunek bankowy pracownika (firma może domagać się podania numeru konta), a do jego rąk własnych – tylko jeśli złoży wniosek w tej sprawie. Wcześniej obowiązywała odwrotna reguła. Pensje miały być płacone do rąk własnych, a przelewane na konto – tylko jeśli zgodzi się na to pracownik.

Ustawa zawiera też przepisy przejściowe. Firma ma trzy tygodnie (od momentu wejścia w życie ustawy) na poinformowanie pracowników, którzy dotychczas pobierali pensję do rąk własnych, o konieczności podania numeru konta lub złożenia wniosku o wypłatę wynagrodzenia w gotówce (w formie papierowej lub elektronicznej). Na realizację tego obowiązku zatrudnieni mają siedem dni. Jeśli w trakcie tego procesu, czyli jeszcze przed podaniem numeru konta lub złożeniem wniosku, przypada termin wypłaty pensji, firma ma ją przekazać do rąk własnych. Podobnie ma też robić, jeśli pracownik w ogóle nie zareaguje, czyli ani nie przekaże numeru rachunku bankowego, ani nie złoży wniosku o dalsze wypłacanie pensji w gotówce.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 stycznia 2019 r.
dodano: 2019-01-08 11:10Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.