.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dostęp do pieniędzy unijnych ma być szybszy i łatwiejszy

Dziennik Gazeta Prawna (2012-02-22), autor: Tomasz Żołdak, oprac.: GR

Mniej kontroli, łatwiejsze procedury, krótszy czas oczekiwania na dofinansowanie - Komisja Europejska zamierza ułatwić beneficjentom dostęp do środków unijnych. W tym celu opublikowała „Plan uproszczenia wieloletnich ram finansowych na lata 2014 - 2020" – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Głównym celem komisji jest uproszczenie procedur przy staraniu się o fundusze z Unii Europejskiej. Dotąd było tak, że jeśli na przykład szkoła zawodowa kupowała nowoczesne maszyny, pieniądze otrzymywała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ale już dotacje na wyszkolenie kadr i opracowanie nowych programów nauczania pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego. W związku z tym szkoła musiała złożyć dwa oddzielne wnioski. Co oznaczało, że przechodziła przez dwa żmudne etapy weryfikacji Komisja chce, by w takich sytuacjach formalności wypełniać tylko raz dzięki połączeniu środków pochodzących z dwóch funduszy.

Kolejna propozycja Brukseli zakłada uregulowanie kwestii kontroli realizowanych za unijne pieniądze przedsięwzięć. Obecnie nie ma ograniczeń dotyczących ich liczby. Oznacza to, że niektórzy beneficjenci mogą być sprawdzani nawet kilka razy w roku – zarówno przez krajowe organy, jak i przez Komisję Europejską. Od 2014 roku projekty o wartości poniżej 100 tys. euro miałyby być kontrolowane najwyżej raz w czasie ich realizacji, a większe inwestycje - nie częściej niż raz w roku.

Dokument przygotowany przez KE zakłada też, że przedstawienie kosztownych i skomplikowanych gwarancji finansowych przed uzyskaniem dotacji (jako dowód, że beneficjent, np. gmina, zapewni wkład własny) będzie wymagane tylko w przypadku najbardziej ryzykownych przedsięwzięć.
Komisja złagodziła również wymagania dotyczące przetrzymywania dokumentacji projektów współfinansowanych przez UE. Teraz trzeba ją archiwizować przez 10 lub 15 lat. Nowe przepisy skracają ten czas do 5 lat.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 lutego 2012 r.

dodano: 2012-02-22 12:37Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.