.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Organizacje mają problemy z ewidencją dotacji

Dziennik Gazeta Prawna (2012-05-22), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: AJ

Fundusze i stowarzyszenia prowadzą zapisy księgowe otrzymanych środków na realizację umów z naruszeniem zasad rachunkowości – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Polityka rachunkowości organizacji niekomercyjnych jest niedostosowana do wymogów wynikających z przepisów w związku z realizacją zadań zleconych. Takie wnioski opublikowała NIK po inspekcji dotyczącej wykorzystania przez te podmioty dotacji ze środków publicznych na realizację zadań zleconych w województwie zachodniopomorskim w latach 2009 - 2011.

Dostosowanie polityki rachunkowości zależy od warunków dotacji, ale na ogół niezbędne jest posiadanie odrębnego rachunku bankowego, trzeba też przewidzieć odrębne konta księgowe zarówno na koszty finansowane dotacją, jak i na ewentualne przychody.

Otrzymana dotacja jest przychodem księgowym. Jednak odmienność zachodzi, gdy z dotacji finansowane są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne. W takim przypadku należy rozpoznać przychody przyszłych okresów i odpisywać je proporcjonalnie do amortyzacji tych składników.

Fundacje i stowarzyszenia powinny też zwracać większą uwagę na ujmowanie w rozliczeniach finansowych dotacji wydatków poniesionych w okresie objętym terminem realizacji zadania oraz związanych bezpośrednio z jego zakresem rzeczowym.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 maja 2012 r.

dodano: 2012-05-22 13:41Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.