.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Organizator przetargu sam będzie płacił podwykonawcom

Dziennik Gazeta Prawna (2012-07-24), autor: Sławomir Wikariak , oprac.: MG

W przypadku zaległości zamawiający sam będzie musiał dopilnować wypłat. W razie sporu przekaże zaś pieniądze do depozytu sądowego - to pomysł Urzędu Zamówień Publicznych na zapobieżenie plajtom – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Czekająca na podpis prezydenta ustawa autorstwa ministra Sławomira Nowaka ma umożliwić wypłaty tym podwykonawcom, którzy już ucierpieli z powodu plajt generalnych wykonawców.

Propozycje zwiększające bezpieczeństwo podwykonawców to jedynie część proponowanych zmian. Większość służyć ma kompleksowemu uregulowaniu zasad tej współpracy. Zamawiający będzie mógł m.in. żądać wskazania nazw podwykonawców i zastrzec kluczowe części zamówienia, których nie będzie można powierzać podwykonawcom. Zamawiający będzie mógł żądać wskazania nazw podwykonawców już na etapie przetargu (w razie potrzeby, po spełnieniu określonych warunków będzie ich można wymienić na etapie realizacji zamówienia).  Projekty umów z podwykonawcami będą musiały być obligatoryjnie przedstawiane do akceptacji przez zamawiającego (specyfikacja będzie określać wymagania dotyczące tych umów).

Pierwsza wersja projektu zakładała, że w przypadku ograniczeń wykonawca musiałby realizować daną część inwestycji własnymi siłami. Tyle, że zgodnie z przepisami startując w przetargu, nie musi samodzielnie spełniać warunków - wolno mu podeprzeć się cudzym doświadczeniem. Dlatego też w nowej wersji przewidziano możliwość wykonywania zastrzeżonej części zamówienia przez firmę, która użyczy swych zasobów.

Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy zasadność lub wysokość wynagrodzenia podwykonawcy będzie przedmiotem sporu pomiędzy stronami W takim przypadku zamawiający będzie kierował sporną sumę do depozytu sądowego, gdzie będzie przechowywana do rozstrzygnięcia sporu.

Rozszerzenie zabezpieczenia należytego wykonania umowy na zabezpieczenie roszczeń podwykonawców nie stanowi uszczuplenia środków publicznych W przypadku nieprawidłowego wykonania umowy wykonawca jest zobowiązany do ich naprawienia nawet w przypadku, gdy ich wartość przekracza 10 proc. wartości umowy, tj. kwotę zabezpieczenia. W przedmiotowej nowelizacji nie proponuje się ograniczenia stosowania przepisów k.c, dotyczących zobowiązań wynikających z umowy oraz przepisów dotyczących rękojmi i gwarancji - tłumaczy Rafał Jędrzejewski, dyrektor departamentu prawnego Urzędu Zamówień Publicznych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 lipca 2012 r.

dodano: 2012-07-24 13:54Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.