Bez oświadczenia wynajmujący nie zamieni liniowego na ryczałt

Rzeczpospolita (2014-07-17), autor: Tomasz Wisiecki , oprac.: GR

lip 17, 2014
Samo wykreślenie podatnika z ewidencji działalności gospodarczej nie przesądza o rzeczywistym zaprzestaniu aktywności przedsiębiorcy – czytamy w Rzeczpospolitej.

W marcu 2013 r. podatniczka wystąpiła do naczelnika urzędu skarbowego o anulowanie PIT-36 za 2011 r. Poprosiła też o przeksięgowanie podatku wynikającego z tego zeznania i zaliczki na PIT za 2012 r. Wraz z pismem złożyła korekty zeznań PIT-28 za lata 2011 i 2012. Tłumaczyła, że od 2011 r. prowadzi wyłącznie wynajem lokalu mieszkalnego opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i wynajem lokali usługowych opodatkowany podatkiem liniowym. Ponieważ najem można prowadzić poza działalnością, w lutym 2013 r. wyrejestrowała firmę z dniem 31 grudnia 2010 r. W korektach całość przychodów z najmu opodatkowała ryczałtem.

Urzędnicy podkreślili, że podatniczka sama oddzieliła prowadzony w spornym roku najem lokali użytkowych od najmu lokalu mieszkalnego i potraktowała je jako dwa odrębne źródła przychodów, opodatkowane według różnych zasad. Podatniczka złożyła oświadczenie o wyborze podatku liniowego dla przychodów z najmu lokali usługowych. Potem złożyła zeznanie PIT-36L za 2011 r. i wpłacała w latach 2011 i 2012 zaliczki na PIT według 19-proc. stawki liniowej. W ocenie fiskusa wyboru tego nie można zmienić z mocą wsteczną.

Organ uznał, że zyski z wynajmu lokali użytkowych osiągnięte w spornym roku są przychodami z działalności gospodarczej. Tym samym nie mogą zostać opodatkowane ryczałtem. Bez znaczenia jest zgłoszenie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z datą wsteczną. Organ ewidencyjny nie ma bowiem obowiązku sprawdzania, czy i kiedy zgłoszona działalność rzeczywiście przestała być prowadzona.
Podatniczka wniosła skargę do sądu, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 29 maja 2014 r. (I SA/Ol 323/14) przyznał rację skarbówce.

Sędziowie przypomnieli, że co do zasady, zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT podatnicy mogą wybrać opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30C tej ustawy. W tym celu muszą złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania w terminie do 20 stycznia roku podatkowego. Wybór dotyczy również lat następnych. Chyba że podatnik, w terminie do 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi urząd o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania albo złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Skarżąca nie zawiadomiła organu do 20 stycznia 2011 r. o rezygnacji z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Tym samym wybór ten, zgłoszony od 1 stycznia 2006 r., odnosił się do spornego roku podatkowego.

W ocenie WSA przepis ustawy o PIT nie budzi wątpliwości. Jednoznacznie wynika z niego, że dopóki podatnik nie złoży zawiadomienia, poprzedni wybór sposobu opodatkowania pozostaje aktualny.

Sąd podkreślił, że samo wykreślenie podatnika z ewidencji działalności gospodarczej nie przesądza o rzeczywistym zaprzestaniu jej prowadzenia. Wpis do ewidencji ma charakter deklaratoryjny, który jedynie stwarza domniemanie, że działalność ta jest prowadzona. Zarówno wpis, jak i jego wykreślenie nie mają znaczenia dla bytu przedsiębiorcy, gdyż jego istnienie zależy od prowadzenia działalności gospodarczej.

Działania podatniczki polegające na wynajmowaniu lokali użytkowych miały charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły, a także podejmowane były przez nią we własnym imieniu. Dlatego fiskus zasadnie uznał, że przychody osiągane z najmu pochodzą z pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie z działalności polegającej na wynajmie.


Więcej w Rzeczpospolitej z 8 lipca 2014 r.