Ulga przysługuje po zakończeniu współpracy z byłym szefem

Rzeczpospolita (2014-07-18), autor: Józefa Domeracka , oprac.: GR

lip 21, 2014

Można opłacać niższe składki od następnego dnia po zaprzestaniu wykonywania usług na rzecz byłego pracodawcy, jeśli nie upłynęły jeszcze dwa lata od rozpoczęcia działalności – donosi Rzeczpospolita

O wydanie pisemnej interpretacji przepisów wystąpił przedsiębiorca, który prowadzi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej wyrobów tekstylnych. Rozpoczął ją po rozwiązaniu stosunku pracy. Początkowo były pracodawca był jego jedynym kontrahentem. Z uwagi na to, że zakres współpracy pokrywał się z obowiązkami wykonywanymi w ramach stosunku pracy, przedsiębiorca zadeklarował jako podstawę wymiaru składek kwotę w wysokości 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Sytuacja uległa zmianie po kilku miesiącach, bowiem współpraca z byłym pracodawcą została definitywnie zakończona. Przedsiębiorca chciałby w związku z tym obniżyć podstawę wymiaru składek i dlatego wystąpił do ZUS z zapytaniem, czy jest to możliwe po kilku miesiącach od założenia firmy.

ZUS na wstępie wyjaśnił, że prawo do opłacania składek przez pierwsze 24 miesiące od zadeklarowanej podstawy wymiaru nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia nie przysługuje osobom, które prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed założeniem własnej firmy prowadziły pozarolniczą działalność oraz gdy wykonują działalność na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Jeśli usługi w ramach działalności dla byłego pracodawcy są tożsame z czynnościami świadczonymi na podstawie stosunku pracy, trzeba opłacać wyższe składki. Wynika to z art. 18 a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst. jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1442 ze zm.).

Przez pojęcie „były pracodawca” należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas, tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności, w tym pracodawcę, z którym przedsiębiorca nie rozwiązał stosunku pracy.
Lubelski oddział ZUS oddział w decyzji nr 697 z 11 czerwca 2014 r. (WPI/200000/43/697/2014) podkreślił, że warunek niewykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy dotyczy nie tylko pierwszego dnia prowadzenia firmy, ale całego 24-miesięcznego okresu, w którym można korzystać z ulgi. Oznacza to, że od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy następuje utrata prawa do deklarowania kwoty podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Natomiast prawo to ponownie zyskuje się od dnia zaprzestania wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy. Zatem przedsiębiorca od momentu, w którym zrezygnował ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, ma możliwość skorzystania z obniżonej podstawy wymiaru składek, z tym jednak zastrzeżeniem, że okres 24 miesięcy należy liczyć od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 lipca 2014 r.