Wynajem pokoi korzystny tylko bez pośredników

Rzeczpospolita (2014-08-05), autor: Mateusz Maj , oprac.: GR

sie 6, 2014
Usługi internetowych portali pośredniczących w znalezieniu letników i rozliczeniu zapłaty pozbawiają prawa do karty podatkowej – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Z pytaniem do fiskusa zwrócił się przedsiębiorca zajmujący się wynajmem pokoi. Ich łączna liczba nie przekracza 12.
 
Usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi nie przekracza 12, mogą być opodatkowane ryczałtem w formie karty podatkowej. Jej wysokość waha się od 50 zł do 340 zł miesięcznie w zależności od liczby mieszkańców miejscowości, położenia nieruchomości i decyzji naczelnika urzędu skarbowego.
 
Usługi te, by móc wybrać kartę podatkową, można prowadzić, zatrudniając nie więcej niż dwóch pracowników lub pełnoletnich członków rodziny. Poza tym nie wolno korzystać z usług innych osób, niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę ani przedsiębiorców, chyba że w grę wchodzą usługi specjalistyczne.
 
– Większość rezerwacji miejsc noclegowych, w szczególności przez klientów z Niemiec i innych krajów UE, odbywa się za pośrednictwem portali przedstawiających w atrakcyjny sposób ofertę obiektów noclegowych – tłumaczył podatnik.
 
Stwierdził, że działalność pośrednika przyjmującego rezerwacje i opłaty za pobyt zbliża się do działalności specjalistycznej, tzn. takiej, która jest potrzebna do zaspokojenia oczekiwań klientów.
 
Izba Skarbowa w Bydgoszczy (nr interpretacji: ITPB1/415-441/14/AD) uznała, że bez tej usługi można się obejść. Nie jest to zatem usługa specjalistyczna, o której mowa w przepisach. Za taką można uznać prace spoza zakresu wynajmu, np. usługi gastronomiczne i porządkowe. Skoro podatnik będzie też sam wynajmował pokoje, to znaczy że usługa pośrednika nie jest niezbędna.
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 5 sierpnia 2014 r.