Ewidencja wpłaty i zwrotu wadium

GAZETA PODATKOWA (2015-03-02), autor: K.p. , oprac.: GR

mar 2, 2015
Na konto organizatora przetargu na zakup nieruchomości w sierpniu 2014 r. wpłaciliśmy wadium. Wygraliśmy przetarg, jednak organizator odstąpił od zawarcia umowy. Wystąpiliśmy z żądaniem zwrotu wadium w podwójnej wysokości. W lutym 2015 r. organizator przelał na nasz rachunek bieżący żądaną kwotę. W jaki sposób należy zaewidencjonować tę wpłatę w księgach rachunkowych i jak ująć wpłacone wadium w bilansie? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” – jeżeli organizator przetargu uchyla się od zawarcia umowy, to jego uczestnik, którego oferta została wybrana, może żądać zapłaty podwójnego wadium albo naprawienia szkody. Wynika to z art. 704 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).
W sytuacji opisanej w pytaniu kwotę wpłaconego wadium należało ująć w księgach rachunkowych w sierpniu 2014 r. zapisem:
– Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Konto organizatora przetargu – wadium),
– Ma konto 13-0 „Rachunek bieżący”.
W bilansie wartość wpłaconego wadium jednostka wykaże w aktywach w pozycji B.II.2 lit. c) jako inne należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek.
Natomiast kwota nadwyżki nad zwróconym w lutym 2015 r. wadium stanowi przychód pośrednio związany z działalnością operacyjną jednostki, który należy ująć na koncie 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne”.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 2 marca 2015 r.