Dopłaty do wakacji powiększą pensję.

Rzeczpospolita (2015-07-29), autor: Marcin Szymankiewicz , oprac.: GR

lip 29, 2015
Firma, która dopłaca do kolonii dzieci swoich pracowników, doliczy kwotę dofinansowania do wynagrodzenia załogi. Jeśli korzysta ze środków funduszu socjalnego, to nie musi od niej pobierać zaliczki na PIT – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Dofinansowanie dla niepełnoletnich dzieci pracowników do ich kolonii, obozów i zimowisk najczęściej pochodzi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W praktyce najczęściej przybiera ono postać dopłaty do wypoczynku wykupionego przez pracownika.
Dofinansowanie wypoczynku dziecka pracownika jest dla tego pracownika przychodem ze stosunku pracy bądź pokrewnego. Dofinansowanie przyznawane jest w związku z istniejącym stosunkiem pracy pomiędzy pracodawcą a rodzicem dziecka, którego wypoczynek został dofinansowany.
Przychodem ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czyich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).
Artykuł 12 ust. 1 ustawy o PIT wymienia jedynie przykładowo przychody ze stosunku pracy i pokrewnych. Świadczy o tym użycie słowa „w szczególności”, co oznacza, że wymienione kategorie przychodów stanowią katalog otwarty. Przychodami ze stosunku pracy bądź pokrewnego są więc wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz świadczenia nieodpłatne, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie (w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno- szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu) dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł – są zwolnione z PIT (art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT).
Zatem dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników są zwolnione z PIT, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
• wypoczynek ma formę zorganizowaną,
• organizatorem wypoczynku jest podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
• forma wypoczynku nie odbiega swoim charakterem od jej rodzajów wymienionych w ustawie (wczasy, kolonie, obozy lub zimowiska, przy czym może to być również wypoczynek połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych),
• dopłata dotyczy dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18. roku życia.
Dopłaty, które spełniają łącznie ww. warunki i są finansowane z funduszu socjalnego lub zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, podlegają w całości zwolnieniu z PIT. Natomiast sfinansowanie dopłat z innych źródeł pozwala zastosować zwolnienie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Osoby uprawnione do korzystania z zfśs to nie tylko pracownicy i ich rodziny. Są nimi także emeryci i renciści, a także – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie funduszu prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z jego środków.
Organy podatkowe przyjmują, że ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a ustawy o PIT mogą korzystać dopłaty do zorganizowanego wypoczynku nie tylko dzieci pracowników, ale również dzieci byłych pracowników – emerytów i rencistów, dzieci po zmarłym pracowniku, jeśli otrzymują rentę rodzinną, w tym dzieci własnych i przysposobionych przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej – jeżeli są oni uprawnieni do takich świadczeń zgodnie z obowiązującym u danego pracodawcy regulaminem zfśs.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 lipca 2015 r.