.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Uchybienie terminu do złożenia wniosku Wn-D

GAZETA PODATKOWA (2016-01-28), autor: Kinga Romas, oprac.: GR

Nie złożyłam w terminie dokumentów o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Czy mogę dokonać tego obecnie i wskazać powód opóźnienia? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” - zasadą jest, że dokumenty o wypłatę dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników należy złożyć do PFRON w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą. Termin ten może zostać przywrócony na prośbę pracodawcy, jeżeli będzie on w stanie uprawdopodobnić, że uchybienie w zakresie terminu złożenia dokumentów nastąpiło bez jego winy.

Niestety, w praktyce przywrócenie terminu jest bardzo rzadkie, bowiem PFRON nie dokonuje tego np. gdy pracodawca wskaże, że po prostu zapomniał złożyć wniosek w terminie.

Warto w tym miejscu przywołać wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 kwietnia 2014 r., sygn. akt II GSK 139/13. Uznał on, że awaria komputera może w uzasadnionym przypadku stanowić podstawę do przywrócenia terminu na złożenie dokumentacji SODiR. W rozpatrywanym przypadku Sąd uznał, że było to dopuszczalne z uwagi na wielkość przedsiębiorcy i ilość wprowadzanych do systemu danych. Jednakże warto podkreślić, że w opinii Sądu możliwość przywrócenia terminu każdorazowo należy oceniać indywidualnie. Oznacza to, że np. pracodawca mający 5 pracowników niepełnosprawnych raczej nie może powołać się na awarię systemu komputerowego, bowiem w takim przypadku powinien on wysłać stosowne dokumenty w wersji papierowej.

W świetle powyższego, jeśli zainteresowana posiada zasadne usprawiedliwienie niedopełnienia formalności, może próbować ubiegać się o przywrócenie uchybionego terminu.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 28 stycznia 2016 r.
dodano: 2016-01-29 11:39Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.