.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Firma musi powiadomić PFRON o statusie prawnym

Dziennik Gazeta Prawna (2016-02-22), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Wszyscy pracodawcy korzystający z dofinansowań do pensji muszą przekazać do PFRON dokument wskazujący, jaki typ przedsiębiorstwa reprezentują. Mają na to czas do 25 lutego – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie intemetowej funduszu i firma musi w nim wskazać, czy jest podmiotem samodzielnym, partnerskim czy powiązanym. Jak informuje PFRON, druk ten powinien być przesłany razem z wnioskiem o dopłaty do wynagrodzeń pracowników z uszczerbkiem na zdrowiu za styczeń 2016 r. Jednak w przypadku tego oświadczenia nie ma możliwości przekazania go drogą elektroniczną za pośrednictwem SODIR. Pracodawca musi więc przesłać je pocztą na adres funduszu.

Ponadto w przypadku, gdyby okazało się, że firma ma status przedsiębiorstwa powiązanego z innymi podmiotami, konieczne jest też przesłanie w tym samym terminie drugiego oświadczenia. Powinny być w nim podane informacje o ich sytuacji ekonomicznej. Jeśli pracodawcy nie dopełnią tego obowiązku, będzie im grozić wstrzymanie subsydiów płacowych PFRON przypomina, że wymóg ten wynika z przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 r. z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187). Zgodnie z nim podmiot gospodarczy korzystający z pomocy publicznej - a za taką uznawane są dopłaty do pensji - nie może być w trudnej sytuacji finansowej. Co więcej, jeśli choć jedno z grupy przedsiębiorstw powiązanych jest w złej kondycji, to niedopuszczalne jest udzielenie wsparcia. To oznacza, że jeśli PFRON nie otrzyma oświadczeń nie będzie mógł ocenić sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy i ustalić, czy przysługuje mu prawo do dofinansowań.

Dodatkowo o ile oświadczenie o statusie przedsiębiorstwa jest wysyłane tylko raz, to informacje o kondycji finansowej podmiotów powiązanych trzeba składać co miesiąc.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 lutego 2016 r.
dodano: 2016-02-23 11:10Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.