Nie ma przychodów, ale można odliczyć koszty

Rzeczpospolita (2016-04-26), autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

kwi 27, 2016
Właściciel lokalu uwzględni odpisy amortyzacyjne nawet za okres przerwy w wynajmowaniu, kiedy poszukuje nowego lokatora – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Z pytaniem do IS zwrócił się właściciel lokalu, który zamierza go wynajmować w ramach tzw. najmu prywatnego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Uzyskane dochody chce opodatkować na zasadach ogólnych, czyli według stawek 18 i 32 proc. Dzięki temu do kosztów uzyskania przychodów zaliczy odpisy amortyzacyjne.
Mężczyzna zapytał, czy odpisy te mogą stanowić koszty w miesiącach, w których nie uzyskuje żadnych przychodów z najmu. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB1/4511-103/16/PSZ) uznał takie rozwiązanie za prawidłowe. Przypomniał, że kosztami są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie wszystkie koszty można jednak odliczyć bezpośrednio. Wydatki takie jak cena zakupu mieszkania podlegają amortyzacji. A to oznacza, że podatnik odlicza tylko określony odsetek wartości lokalu.
Jednocześnie art. 22C pkt 5 ustawy o PIT wskazuje, że amortyzacji nie podlegają składniki majątku nieużywane po zawieszeniu działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestaniu działalności, w której te składniki były używane.
Dyrektor Izby Skarbowej zwrócił uwagę, że przesłanką uniemożliwiającą dokonywanie odpisów amortyzacyjnych jest celowa (stała lub czasowa) rezygnacja z najmu. Chodzi o sytuację, w której podatnik nie chce w danym okresie uzyskiwać przychodu z najmu. Czasowa przerwa w użytkowaniu lokalu spowodowana zakończeniem umowy najmu i poszukiwaniem nowego najemcy nie oznacza konieczności zaprzestania odpisów amortyzacyjnych.
„Skoro kosztem uzyskania przychodu mogą być wszelkie wydatki poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby przynosiło ono dochody w przyszłości, to dotyczy to także czasowego braku najemcy” – czytamy.
Warunkiem jest, by podatnik udowodnił, że czynił starania dla pozyskania najemcy, czyli nie zrezygnował z najmu. W takim przypadku odpisy amortyzacyjne w okresie, w którym lokal mieszkalny nie będzie wynajmowany, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 kwietnia 2016 r.