.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Miliony na tworzenie nowych produktów i ich doskonalenie

Rzeczpospolita (2016-08-24), autor: Michał Kołtuniak, oprac.: GR

Od pierwszego września mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły starać się o unijne dotacje z programu „Inteligentny rozwój". To kolejna już odsłona działania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa", przy czym teraz oferta skierowane jest przede wszystkim do firm spoza Mazowsza – czytamy w Rzeczpospolitej
 
W ogłoszonym konkursie przewiduje się, że wsparcie trafi głównie do firm działających poza Mazowszem, które zgodnie z unijną statystyką należy do lepiej rozwiniętych. W konsekwencji miliony dotacji mają trafić do firm z regionów słabiej rozwiniętych, czyli znów zgodnie ze wspomnianą statystyką do wszystkich pozostałych. W praktyce taki cel zostanie osiągnięty poprzez podział budżetu konkursu. Z ogólnej puli 750 mln zł, która ma zasilić programy badawczo-rozwojowe firm, 674 mln zł trafi do 15 województw, a pozostałe 76 mln zł będzie wspierać projekty realizowane w województwie mazowieckim. Ponadto przedsiębiorcy z tego ostatniego regionu mogą składać projekty, w których wartość kosztów kwalifikowanych to co najmniej pięć mln zł. Natomiast dla firm z pozostałych regionów ten limit wynosi dwa mln zł.

Innowacyjne projekty, jak oprogramowanie dla dronów czy inteligentne opaski medyczne, powstają często w niewielkich ośrodkach daleko poza centrum Polski. Kierując dedykowany im strumień środków chcemy wesprzeć bardziej równomierny rozwój w regionach. Nowa edycja „szybkiej ścieżki" ma zachęcić naukowców oraz przedsiębiorców tworzących nowe rozwiązania, by stawali się lokomotywami rozwoju innowacji w swoich lokalnych ośrodkach.

W ramach „szybkiej ścieżki" mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe albo same prace rozwojowe nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, które służą rozwijaniu prowadzonej działalności oraz wzmacnianiu pozycji konkurencyjnej firmy. Ponadto należy podkreślić, że tematyka prac musi wpisywać się w jedną z tzw. „krajowych inteligentnych specjalizacji". Przykładowo są wśród nich dziedziny związane z:

• technologiami inżynierii medycznej, w tym biotechnologią medyczną,

• innowacyjnymi technologiami, procesami i produktami sektora rolno-spożywczego i leśno-drzewnego,

• wysokosprawnym, niskoemisyjnym i zintegrowanym wytwarzaniem, magazynowaniem, przesyłem i dystrybucją energii,

• nowoczesnymi technologiami pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania surowców naturalnych oraz wytwarzania ich substytutów,

• wielofunkcyjnymi materiałami i kompozytami o zaawansowanych właściwościach, w tym nanprocesami i nanoproduktami,

• innowacyjnymi rozwiązaniami i technologiami w gospodarce wodno-ściekowej,

• automatyzacją i robotyką procesów technologicznych,

• inteligentnym i energooszczędnym budownictwem,

• biotechnologicznymi procesami i produktami chemii specjalistycznej oraz inżynierią środowiska,

• żywnością wysokiej jakości,

• wytwarzaniem produktów leczniczych.

Poziom dofinansowania zależy od wielkości firmy oraz rodzaju prowadzonych prac. Generalnie wyżej dofinansowywane są prace badawcze, a nieco niższy poziom dofinansowania przysługuje na prace rozwojowe. Podobnie na nieco większe wsparcie mogą liczyć miko i małe firmy, a nieco niższy procentowy poziom wsparcia przysługuje firmom średniej wielkości. Wreszcie na ten poziom może wpływać to, czy firma zachowa wszystkie wyniki badań dla siebie, czy zgodzi się na ich upublicznienie. Ostatecznie maksymalny poziom dofinansowania może sięgać 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

Mikro, małe i średnie firmy zainteresowane ubieganiem się o wsparcie powinny zapoznać się z regulaminem konkursu, wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków, wykazem krajowych inteligentnych specjalizacji, kryteriami wyboru projektów. Wszystkie te dokumenty można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które odpowiada za realizację działania 1.1.1.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 sierpnia 2016 r.
dodano: 2016-08-24 11:07Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.