.
W bazie wiedzy znajduje się  3958  pytań wraz z odpowiedziami.
X
Info Baza Sp. z o.o. pragnie poinformować, że w związku z dużym zainteresowaniem systemem wspierającym automatyczne przygotowanie deklaracji INF-U oraz INF-1-U wraz z elektroniczną ewidencją, spółka przygotowała specjalną ofertę zakupu Systemu.

Wszyscy Klienci korzystający obecnie z dowolnego systemu naszej firmy, którzy dokonają zakupu systemu eUlgi do 15 lipca 2016 r. otrzymają 50 % rabatu na korzystanie z aplikacji do 31 grudnia 2016 r.
Sprawdź cennik
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość

Projekt jest finansowany ze środków publicznych w 100%, tj. w 85% z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 15% ze środków krajowych. Czy w przypadku rozliczania projektu metodami uproszczonymi znajdą zastosowanie przepisy ustawy o finansach publicznych odnośnie rozliczenia wydatku kwalifikowalnego projektu w ciągu 3 miesięcy od dnia jego poniesienia? Czy wydatki projektu można zaksięgować z czwartą cyfrą paragrafu „0"? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” - w przypadku gdy beneficjentem projektu finansowanego ze środków europejskich jest jednostka sektora finansów publicznych, każdy wydatek kwalifikowany projektu powinien być ujęty we wniosku o płatność w terminie do 3 miesięcy od dnia jego poniesienia. Mowa o tym w art. 190 ustawy o finansach publicznych. Przepis ten nie ma zastosowania do wydatków w projekcie rozliczanych na podstawie metod uproszczonych, czyli za pomocą stawek jednostkowych, kwot ryczałtowych i stawek ryczałtowych. Jest to uwarunkowane tym, że te formy rozliczania nie wymagają dokumentowania poniesienia kosztów/wydatków.

Metoda zaksięgowania wydatków poniesionych w ramach projektu z EFS jest uzależniona od statusu beneficjenta, czyli realizatora projektu. Beneficjent, który jest przedsiębiorcą, nie ma obowiązku księgowania wydatków proporcją według źródeł finansowania. Natomiast jednostki sektora finansów publicznych wydatki projektu muszą księgować zgodnie z obowiązującą klasyfikacją budżetową wskazaną w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.).

Zatem powinny one księgować wydatki publiczne według proporcji 85% (finansowanie z EFS) - z czwartą cyfrą „7" lub „8" (w przypadku projektów pomocy technicznej) oraz 15% (współfinansowanie krajowe) - z czwartą cyfrą „9". Niewłaściwe jest rozwiązanie polegające na ujęciu wydatków projektu z czwartą cyfrą paragrafu „0", bez możliwości ich zrefundowania.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 19 września 2016 r.
dodano: 2016-09-19 12:17







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.