.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Rozporządzenie o wyrobach medycznych

Rzeczpospolita (2017-04-14), autor: Karolina Kowalska, oprac.: GR

Poszerzenie wykazu upoważnionych do wystawiania zleceń na wyroby medyczne oraz dodanie dwóch nowych wyrobów dla chorych na cukrzycę jest jedynym pozytywem tego projektu – piszą do Ministerstwa Zdrowia pacjenci z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych i krytykują dokument – czytamy w Rzeczpospolitej
 
– Bez zwiększenia środków finansowania nie ma mowy o odczuwalnej dla niepełnosprawnych poprawy – mówi Józef Góralczyk z MSOON.

Dodaje, że o urealnienie kosztów przedmiotów ortopedycznych, takich jak wózki inwalidzkie czy protezy, Sejmik apeluje od ponad 20 lat.

– Finansowanie przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych jest w Polsce najniższe w UE i uwłacza godności ludzkiej. Proponując nowelizację, ministerstwo powinno zlecić realną kalkulację kosztów refundacji opartą na średniej europejskiej – dodaje.

Pacjenci narzekają, że obecne limity na zakup np. wózków inwalidzkich zupełnie nie przystają do realiów rynkowych. Za podstawowy wózek inwalidzki Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca 600 zł, ale pacjenci przekonują, że tak tani sprzęt wystarcza ledwie na rok. Potem ci, których nie stać na kupno nowego, po prostu siedzą w domu, bo do refundowanego wózka dorosły ma prawo raz na cztery lata.

Dotychczas niepełnosprawne dziecko mogło go wymieniać co trzy lata, ale w rozporządzeniu zapisano, że w uzasadnionych przypadkach będzie mogło częściej, np. gdy urośnie. MSOON chwali też rozszerzenie listy lekarzy uprawnionych do zlecania wyrobów medycznych i dodanie dwóch nowych wyrobów dla chorych na cukrzycę.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 kwietnia 2017 r.
dodano: 2017-04-20 11:45Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.