Osoby z niepełnosprawnościami, zdające praktyczny egzamin na prawo jazdy np. wypożyczonym samochodem, będą zwolnione z opłaty za ten egzamin. Tak zakłada projekt, który Senat skierował do Sejmu – czytamy w Rzeczpospolitej
 
„Celem projektu jest zniesienie dla osób niepełnosprawnych opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy, w przypadku gdy egzamin nie odbywa się pojazdem wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, lecz pojazdem osoby niepełnosprawnej wymagającej przystosowania pojazdu do rodzaju schorzenia. Ponadto, przewiduje się utworzenie strony internetowej z wykazem pojazdów dostępnych na egzamin osób niepełnosprawnych” – napisano w uzasadnieniu.
Propozycja ma dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał w 2016 r., że przepisy, odnoszące się do pojazdów służących osobom niepełnosprawnym podczas egzaminu na prawo jazdy, są niezgodne z konstytucją. Orzekł, że wsparcie dla tej kategorii zdających jest „dalece niewystarczające”. Zgodnie z zakwestionowanymi regulacjami m.in. wobec osoby niepełnosprawnej nie stosuje się wymogu zdawania egzaminu autem będącym w dyspozycji wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.
Trybunał przyznał, że zaskarżone przepisy powodują, iż dla osoby z niepełnosprawnością „powstaje niewątpliwie sytuacja faktyczna zmuszająca ją do dostarczenia lub wskazania pojazdu egzaminacyjnego”.
Obecnie osoby z niepełnosprawnościami, które stawiają się na egzamin praktyczny z dostosowanym do swoich potrzeb pojazdem, mogą liczyć na zmniejszenie opłaty za egzamin o 50 proc.
Projekt trafi teraz do Sejmu. Proponowane rozwiązania miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 czerwca 2017 r.