.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nie ma taryfy ulgowej przy sporządzaniu korekt

Rzeczpospolita (2017-07-13), autor: Edyta Sieradzka, oprac.: GR

Jesteśmy zakładem pracy chronionej, zatrudniającym prawie 500 osób niepełnosprawnych. Co miesiąc wystawiamy ok. 200 ulg na PFRON naszym kontrahentom. Mamy wiele przypadków zmiany wskaźników zatrudnienia (np. pracownik odwołał się od decyzji i sąd przyznał mu wstecznie stopień niepełnosprawności lub zmienił stopień na wyższy). W związku z tym dział kadr, w ślad za zmianą wskaźników zatrudnienia, ma obowiązek sporządzić korekty INF-1, nawet pół roku wstecz. Przykładowo wystawiony w sierpniu 2016 r. INF-1, na podstawie którego wystawiono ulgi za sierpień 2016 r. i dalsze miesiące, będzie miał korektę wskaźników zatrudnienia. Czy jesteśmy zobowiązani wystawiać korekty INF-U za każdym razem, kiedy zostanie zrobiona korekta INF-1? Dochodzi do sytuacji, że tym korektom INF-1 nie ma końca. Dodajemy, że za jeden miesiąc może być kilka korekt INF-1. W praktyce będziemy musieli za skorygowanym INF-1 wystawiać korekty dla 200 wystawionych wcześniej INF-U, nawet dotyczących miesiąca sprzed pół roku i następujących miesięcy również, a i tak nie będzie gwarancji, że to ostatnia korekta. W ślad za każdym skorygowanym miesiącem INF-U do około 200 faktur i firm, będą musiały być wysłane do PFRON korekty INF-U (w praktyce też około 200 szt.) za każdy miesiąc. Nadmieniamy, że zmiana wskaźników zatrudnienia zazwyczaj powoduje zwiększenie wartości wystawianych ulg, gdyż pracownicy w ślad za odwołaniami sądowymi uzyskują stopnie niepełnosprawności lub zmiany stopni niepełnosprawności. Reasumując, uważamy, że nie powinniśmy robić tych korekt, ponieważ zmiana kwoty ulg jest minimalna. Tego rodzaju działania są natomiast bardzo pracochłonne i kosztowne. Jak mamy podejść do sprawy tych korekt INF-1, tzn. czy należy wystawiać korekty INF-U? Czy jest jakiś termin, do kiedy należy wystawić korekty? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z dziennikiem „Rz” - PFORN poinformował, że dokonanie przez pracodawcę – będącego jednocześnie sprzedającym w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 2046 ze zm.) – korekta informacji miesięcznych INF-1 powoduje konieczność sporządzenia korekt wystawionych informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON (INF-U).

Jak przypomniał Fundusz, taki pracodawca, sporządzając informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON, jednocześnie oświadcza, że kwoty obniżenia zostały obliczone na podstawie danych o zatrudnieniu zgodnych z danymi wykazanymi w bloku C informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-1) (o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 2 ust. 2f ustawy), odpowiednio za miesiąc:

- do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu, lub

- w którym realizowano zakupioną produkcję lub usługę.

Korekty informacji o kwocie obniżenia wpłat należy dokonać niezwłocznie. Jak bowiem wskazuje PFRON „skutki zmian w stanach zatrudnienia ogółem oraz osób niepełnosprawnych mogą powodować wystąpienie przesłanek, o których mowa w art. 22b ust. 1 ustawy o rehabilitacji, a tym samym obowiązek wpłaty na Fundusz w przypadku przeprowadzenia kontroli, o której mowa w art. 22a ustawy o rehabilitacji lub czynności sprawdzającej, o której mowa w art. 272 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 201 ze zm.)".

Więcej w Rzeczpospolitej z 13 lipca 2017 r.
dodano: 2017-07-13 11:12Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.