.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Sposoby na podwyższenie emerytury

Rzeczpospolita (2017-08-03), autor: Mateusz Rzemek, oprac.: GR

Osoby chcące przejść na emeryturę od 1 października mają kilka sposobów, aby ją podwyższyć – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Najwięcej mogą zyskać głównie kobiety, które w myśl przepisów obowiązujących przed 1 maja 2015 r. nie mogły zaliczyć całego okresu urlopu wychowawczego do kapitału początkowego. Zmieniły się wtedy także zasady zaliczania okresu studiów i wiele innych dotyczących przeliczania stażu sprzed 1999 r. na kapitał służący do obliczenia emerytury.

– Oddzielny problem dotyczy osób, za które wniosek o obliczenie kapitału początkowego przed laty złożył zakład pracy. Bywa, że pracodawca nie wiedział, że pracownik miał także okresy zatrudnienia w innych firmach, dlatego nie zostały one uwzględnione w kapitale początkowym – mówi dla „Rz”  Wojciech Andrusiewicz z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. – Ważne, by wszystkie takie osoby szybciej złożyły wniosek o przeliczenie kapitału początkowego, aby szukanie dodatkowych dokumentów nie wydłużyło postępowania w sprawie przyznania emerytury w październiku. Jeśli emeryt nie złoży wniosku o przeliczenie kapitału na korzystniejszych zasadach, to ZUS nie ma prawa robić tego z urzędu i emerytura może być po prostu niższa – dodaje.

Doradcy ostrzegają również rencistów, aby dobrze się zastanowili przed złożeniem wniosku o emeryturę. W myśl nowych przepisów mogą oni już 1 października złożyć wniosek o przyznanie emerytury w obniżonym wieku albo też poczekać do osiągnięcia dotychczasowego, wyższego wieku emerytalnego. Okazuje się, że w myśl interpretacji nowych przepisów dokonanej przez ZUS osoby, które zdecydują się na złożenie wniosku, nie mogą liczyć na ochronę wysokości ich świadczenia. – Taka zasada obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy emerytura jest obliczana z urzędu. Jeśli rencista sam złoży wniosek, to nowo obliczone świadczenie może być niższe od wcześniej pobieranej renty – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz.

Takie osoby mają jednak 30 dni od wydania przez ZUS decyzji na wycofanie wniosku o przyznanie emerytury. Mogą dzięki temu zachować wyższą rentę do czasu, kiedy ZUS przyzna im emeryturę z urzędu z zachowaniem gwarancji wysokości świadczenia.

Jak się okazuje, wiele osób już teraz planuje dokładny dzień rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę i datę przejścia na emeryturę. Wiadomo również, że nie będą tego robić na początku października, ale dopiero pod koniec. Wtedy otrzymają od pracodawcy wynagrodzenie za cały październik i od razu będzie się należała emerytura za ten miesiąc.

Ważne jest, żeby umowa została rozwiązana najpóźniej 30 października. Jeśli nastąpi to ostatniego dnia miesiąca i pracownik tego samego dnia dostarczy dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to dostanie świadczenie dopiero od następnego dnia, czyli od listopada.

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 sierpnia 2017 r.
dodano: 2017-08-04 10:42Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.