.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nieprawidłowo wydane środki ZFRON trzeba oddać

Rzeczpospolita (2017-08-10), autor: Edyta Sieradzka, oprac.: GR

Pracodawca zwraca niewykorzystane środki ZFRON do końca następnego roku. Termin ten liczy się od dnia uzyskania tych środków – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Zgodnie z art. 49e ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 2046 ze zm.), pracodawca musi zwrócić środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych w kwocie:

- wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem,

- pobranej w nadmiernej wysokości lub

- ustalonej w wyniku kontroli w zakresie stwierdzonych nieprawidłowości,

określonej w drodze decyzji nakazującej zwrot wypłaconych środków wraz z odsetkami naliczonymi od tej kwoty, od dnia jej otrzymania, w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.

ZFRON składa się z:

- części ogólnej, tzw. dużego ZFRON-u – nie więcej niż 75 proc.,

- Pomocy Indywidualnej – nie mniej niż 10 proc.,

- Indywidualnych Programów Rehabilitacji – nie mniej niż 15 proc.

Z art. 33 ust. 4a pkt 1 ustawy wynika, że środki powinny być zwrócone na ZFRON. Ani brzmienie tego przepisu, ani dostępna literatura na jego temat nie wskazuje, na którą część ZFRON należy dokonać zwrotu. Na tym tle rysuje się pytanie, czy zwrotu należy dokonać na tę część, z której pieniądze były nieprawidłowo wydatkowane, czy jest to irrelewantne z punktu widzenia pochodzenia środków?

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w piśmie z 20 lipca 2017 r. >patrz ramka wyjaśnił, że zwrotu należy w całości dokonać na tę część ZFRON, z której środki wydatkowano niezgodnie z ustawą.

Zgodnie z art. 33 ust. 4c ustawy, wpłacie do Funduszu podlegają:

- uzyskane w danym roku kalendarzowym środki ZFRON pochodzące ze zwolnień z podatków i opłat w rozumieniu art. 31 ust. 1 ustawy, oraz

- kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 2 ustawy, które nie zostały wykorzystane w terminie do 31 grudnia następnego roku.

W tym przypadku niejasną kwestią jest to, czy powyższy termin należy liczyć od momentu ujawnienia nieprawidłowego wydatkowania środków z ZFRON, czy od momentu zwrotu nieprawidłowo wydatkowanych środków na konto ZFRON.

BON uznał w tej kwestii, że chodzi tu o rok, w którym uzyskano środki ZFRON. Przepisy nie przewidują bowiem możliwości przedłużenia okresu wydatkowania tych środków.

Więcej w Rzeczpospolitej z 10 sierpnia 2017 r.
dodano: 2017-08-10 11:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.