.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Szef może żądać informacji o dodatkowej pracy

Rzeczpospolita (2017-09-02), autor: Robert Stępień, oprac.: GR

Pracodawca może skutecznie zobowiązać pracownika do informowania o podjęciu innego zatrudnienia w czasie trwania zawartego między nimi stosunku pracy. Dotyczy to zarówno dodatkowego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jak również w innej formie. Niewywiązanie się przez pracownika z tego obowiązku może być podstawą do wypowiedzenia mu umowy o pracę – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Pracodawca zobowiązał pracownika placówki naukowo-badawczej do informowania go o każdym dodatkowym zatrudnieniu bądź działalności gospodarczej na rzecz podmiotów, których zakres działania jest podobny do zakresu działania pracodawcy. Taki obowiązek został zapisany w umowie o pracę. W czasie trwania stosunku pracy pracownik podjął taką dodatkową działalność na podstawie umów o dzieło i nie powiadomił o tym pracodawcy. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem. Jako przyczynę wskazał utratę zaufania, spowodowaną tym, że pracownik podjął dodatkowe zatrudnienie i nie poinformował go o tym. Pracownik odwołał się do sądu.

Sąd rejonowy uwzględnił powództwo i zasądził na rzecz pracownika odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Sąd okręgowy zmienił wyrok. W jego ocenie, wskazana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia była uzasadniona. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

W ocenie SN (wyrok z 11 stycznia 2017 r., sygn. akt: I PK 25/16) zobowiązanie się pracownika w umowie o pracę do informowania pracodawcy o dodatkowym zatrudnieniu jest dopuszczalne, a niewywiązanie się przez niego z tego obowiązku może być podstawą do wypowiedzenia mu umowy o pracę.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 września 2017 r.
dodano: 2017-09-04 11:38Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.