.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czas zamknąć wakacyjny biznes

Rzeczpospolita (2017-09-02), autor: Marek Piotrowski, oprac.: GR

Po wakacjach wielu przedsiębiorców działających w branży turystycznej zawiesza swoją działalność. Mogą to zrobić na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Warunkiem jest, aby nie zatrudniali pracowników – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Jak stanowi art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy (z zastrzeżeniem sytuacji, gdy działalność jest zawieszana w lutym). Składa wtedy wniosek CEIDG-1 online lub bezpośrednio w urzędzie gminy (miasta). Warto też zwrócić uwagę, że w przypadku, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej, konieczne jest jej zawieszenie przez wszystkich wspólników.

Zarówno zawieszenie działalności, jak i jej wznowienie następuje wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy. Stąd, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie wpisu do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, chcąc zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej, muszą złożyć stosowny wniosek najpóźniej w dniu rozpoczęcia zamierzonego okresu przerwy w działalności. Tak samo jest w przypadku tych przedsiębiorców, którzy działają na podstawie stosownego wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (np. spółki z o.o.), przy czym oni zgłaszają zawieszenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o KRS do właściwego sądu rejestrowego.

Chociaż zawieszenie działalności gospodarczej jest przewidzianą regulacjami ustawy o SDG formą uśpienia firmy przejawiającą się zakazem wykonywania działalności gospodarczej i osiągania bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, to w tym czasie przedsiębiorca musi jednak wykonywać liczne nałożone na niego obowiązki. Z art. 14a ust. 4 ustawy o SGD wynika bowiem, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca:

- wykonuje wszelkie obowiązku nałożone przepisami prawa, a także

- może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Trzeba także pamiętać, że przedsiębiorca taki ma pewne obowiązki podatkowe, np. obowiązek przeglądu kasy fiskalnej. Ponadto, ustawa o SDG przewiduje zamknięty katalog czynności dozwolonych w okresie przerwy w działalności. Przedsiębiorca może bowiem:

- wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

- przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,

- zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,

- zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Ma także prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 września 2017 r.
dodano: 2017-09-04 11:49Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.