.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wysoki zasiłek macierzyński nadal możliwy

Rzeczpospolita (2017-09-07), autor: Maciej Andrzejewski, oprac.: GR

ZUS nie może kwestionować kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych przez ustawę systemową – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Ubezpieczona prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą, odprowadzając składki od minimalnej podstawy wymiaru, tj.  60 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Na trzy miesiące przed spodziewanym porodem podniosła podstawę wymiaru składek do 6000 zł, co przełożyło się na wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Organ rentowy uznał, że wystąpiła rażąca różnica pomiędzy wysokością odprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne a wysokością świadczeń wypłacanych przez Zakład. Zdaniem ZUS taka dysproporcja jest sprzeczna z zasadą równego traktowania ubezpieczonych. Ponadto organ rentowy wskazał, że ubezpieczona działała świadomie, dążąc do uzyskania jak najwyższych świadczeń z ubezpieczenia. W konsekwencji ZUS odmówił przyjęcia jako podstawy wymiaru zasiłku zadeklarowanej podstawy składek na ubezpieczenia społeczne i ustalił zasiłek od minimalnej podstawy składek.

Ubezpieczona odwołała się od decyzji ZUS. Sądy niższych instancji odmiennie interpretowały przepisy. Sąd okręgowy uznał rację organu rentowego, podczas gdy sąd apelacyjny stanął po stronie ubezpieczonej. Spór ostatecznie trafił do powiększonego składu Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy (wyrok z 21 kwietnia 2010 r., sygn. akt: II UZP 1/10) słusznie zauważył, że w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ustawa systemowa określa jedynie dolną i górną granicę podstawy wymiaru składek. W tak ustalonych granicach ubezpieczony może zadeklarować dowolną kwotę. Dlatego ZUS nie może kwestionować ustalonej przez ubezpieczoną podstawy wymiaru składek. W szczególności takiego uprawnienia nie dają ZUS art. 5 k.c. oraz art. 8 k.p., odwołujące się do społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa i zasad współżycia społecznego. Przepisy te nie mają zastosowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Także przepisy dotyczące kontroli ZUS nie pozwalają organowi rentowemu na zmianę podstawy wymiaru składek.

Więcej w Rzeczpospolitej z 7 września 2017 r.
dodano: 2017-09-07 10:33Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.