.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wsparcie zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym jest opodatkowane

Rzeczpospolita (2017-09-11), autor: Kinga Duszyk, oprac.: GR

Usługi wspierające zarządzanie ryzykiem ubezpieczeniowym są jedynie czynnościami służącymi efektywnemu prowadzeniu działalności w zakresie sprzedaży usług ubezpieczeniowych i nie korzystają ze zwolnienia od podatku – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Spółka należy do jednej z największych na świecie grup oferujących usługi finansowe. Swoim klientom umożliwia dostęp do szerokiej gamy ubezpieczeń życiowych i majątkowych. Działalność ubezpieczeniową ww. grupa prowadzi poprzez regionalne spółki ubezpieczeniowe oraz wyspecjalizowane spółki globalne, działające w obszarach ubezpieczeń korporacyjnych, kredytowych, motoryzacyjnych, usługach assistance czy reasekuracji. Dla potrzeb prowadzonej działalności ubezpieczeniowej, spółka nabywa określone usługi od wyspecjalizowanych podmiotów z grupy, położonych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, m.in. usługę wsparcia zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym oraz wsparcia aktuariatu. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym spółka zwróciła się do organu z pytaniem, czy opisana usługa jest objęta zakresem zwolnienia od opodatkowania VAT. Jej zdaniem, może korzystać z takiego zwolnienia.

Organ podatkowy stwierdził, że czynności nabywane przez spółkę nie stanowią usług ubezpieczeniowych ani ich pośrednictwa, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT. Są jedynie czynnościami służącymi efektywnemu prowadzeniu działalności w zakresie sprzedaży usług ubezpieczeniowych.

Sprawa trafiła do WSA w Warszawie, który jednak w wyroku o sygnaturze III SA/Wa 329/15 nie zgodził się ze stanowiskiem spółki i oddalił skargę. Spółka wniosła na ten wyrok skargę kasacyjną do NSA.

NSA (wyrok z 12 lipca 2017 r., sygn. akt: I FSK 2240/15) oddalił skargę spółki, podzielając stanowisko zawarte w wyroku z 31 stycznia 2017 r. (I FSK 1056/15). Zdaniem sądu, nie ulega wątpliwości, że usługa wsparcia zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym nie jest usługą ubezpieczeniową. Usługodawcy i ubezpieczonego nie łączy żadna umowa. Opisana usługa nie jest także usługą właściwą i niezbędną do świadczenia usługi zwolnionej od opodatkowania. Przymiotniki użyte w rozpatrywanych przepisach („właściwy" i „niezbędny") powinny być rozumiane literalnie, zgodnie z ich słownikowym znaczeniem.

Więcej w Rzeczpospolitej z 11 września 2017 r.
dodano: 2017-09-12 10:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.