.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Składki ZUS można zapłacić później

Rzeczpospolita (2017-09-12), autor: Pracownicy Zus, oprac.: GR

Przedsiębiorca, który przewiduje przejściowe trudności finansowe, wynikające np. z oczekiwania na zapłatę przez kontrahentów za wykonane usługi, może złożyć w ZUS wniosek o odroczenie terminu płatności składek – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Jeśli ZUS wyrazi zgodę na odroczenie terminu płatności składek, podpisywana jest umowa. ZUS zobowiązuje się w niej m.in. do tego, że nie będzie wszczynał postępowania egzekucyjnego w stosunku do należności objętych odroczeniem. Nie będzie też naliczał odsetek za zwłokę od tych należności. Zamiast odsetek ustali opłatę prolongacyjną, która wynosi 50 proc. stawki odsetek za zwłokę z dnia zawarcia umowy. Wysokość tej opłaty zależy od okresu odroczenia. Nalicza się ją od dnia następnego po terminie płatności składek do dnia zapłaty w odroczonym terminie płatności.

Wniosek może dotyczyć składek za kilka przyszłych miesięcy. Należy w nim m.in. uzasadnić odroczenie terminu płatności składek oraz wskazać propozycję terminu zapłaty tych należności.

Wniosek można złożyć w dowolnej formie. Można skorzystać z formularza ZUS (oznaczonego symbolem RSO) zamieszczonego na stronie www.zus.pl albo pobrać z placówki ZUS.

Z uwagi na to, że osoby, które występują o odroczenie, mogą mieć status przedsiębiorcy i odroczenie może stanowić pomoc publiczną, we wniosku trzeba zaznaczyć rodzaj pomocy. Zwykle jest to pomoc de minimis.

Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty, które uzasadniają możliwości płatnicze płatnika oraz dotyczą pomocy publicznej. Dodatkowo, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i księgowości, trzeba złożyć oświadczenie o stanie majątkowym oraz podstawowe dokumenty księgowe dotyczące prowadzonej działalności – zeznania podatkowe za ostatni rok lub sprawozdania finansowe za ostatnie 3 lata. Osoby, które prowadzą księgę przychodów i rozchodów, muszą również dołączyć wyciąg z tej księgi za rok bieżący.

ZUS rozpatruje wniosek jak najszybciej, nie później jednak niż w ciągu 60 dni od dnia, w którym wpłynął. Na podstawie zgromadzonych dokumentów analizuje sytuację finansową płatnika i informuje go, czy udzieli ulgi.

ZUS zachęca osoby zainteresowane odroczeniem do spotkania z doradcą do spraw ulg i umorzeń. Doradca pomoże załatwić formalności. Można się z nim kontaktować osobiście w placówkach ZUS lub telefonicznie.

Wniosek w sprawie odroczenia terminu płatności składek należy złożyć w ZUS lub wysłać pocztą najpóźniej w dniu, w którym upływa termin płatności składki, który ma być odroczony. Samo złożenie wniosku nie gwarantuje jednak odroczenia terminu płatności oraz zaniechania ewentualnych działań egzekucyjnych ZUS. Termin płatności składek jest przesunięty dopiero wtedy, gdy płatnik podpisze umowę z ZUS.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 września 2017 r.
dodano: 2017-09-12 10:33Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.