.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Egzekucja rzeczy tańsza i łatwiejsza

Dziennik Gazeta Prawna (2017-10-17), autor: Patryk Słowik, oprac.: GR

Chęć współpracy ze strony dłużnika należy premiować. I tak będzie niebawem. Zdaniem ekspertów na tym rozwiązaniu skorzystają też wierzyciele dochodzący świadczeń niepieniężnych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Obecnie w przypadku egzekucji świadczeń niepieniężnych wola dłużnika do współpracy nie ma większego znaczenia. Niezależnie od tego, czy wykona on obowiązek dobrowolnie, czy też konieczne będzie jego przymusowe wykonanie - koszty będą takie same. Czyli wysokie. To się jednak zmieni już niebawem. Sejm uchwalił bowiem 29 września 2017 r. nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, a prezydent już ją podpisał. Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zdaniem ekspertów skorzystać na nich powinni wszyscy przedsiębiorcy a dłużnicy dlatego, że opłaty będą niższe. Opłata stała dla komornika w przypadku egzekucji rzeczy spadnie z 50 proc. do 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a w przypadku opróżnienia lokalu z rzeczy lub osób z 40 proc. do 20 proc.

Skąd taka zmiana? Najkrócej mówiąc, to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 października 2015 r. (sygn. akt P 3/14). Sędziowie uznali wówczas, że niedopuszczalna jest koncepcja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oparta na czystym formalizmie, gdzie nakład czasu, kosztów i wysiłków komornika nie ma wpływu na wysokość opłaty egzekucyjnej. „Trzeba brać pod uwagę realne nakłady. Wynika to z konieczności ochrony praw majątkowych dłużnika przed nadmierną i nieproporcjonalną ingerencją” - wskazał trybunał.

A dlaczego skorzystają wierzyciele? Bartosz Sierakowski, radca prawny w kancelarii Zimmerman i Wspólnicy, tłumaczy, że zróżnicowanie opłat dla dłużników w zależności od ich zachowania powinno zwiększyć liczbę tych, którzy egzekucji się dobrowolnie poddają. A co za tym idzie możliwe będzie szybsze odzyskanie należności. Wierzyciele skorzystają też z innego powodu: niższa będzie opłata, którą muszą uiścić komornikowi, aby ten wszczął postępowanie.

Jednak są też tacy, którzy nowe rozwiązania krytykują. To komornicy, którzy bez wątpienia zarobią mniej. Krajowa Rada Komornicza zwraca uwagę przede wszystkim na dwa aspekty nowej ustawy. Po pierwsze, przewiduje ona, że do postępowań egzekucyjnych wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie przepisów zastosowanie znajdzie nowelizacja. W ocenie komorników jest to niekonstytucyjne i narusza zasadę niedziałania prawa wstecz. Po drugie, na ukończeniu są prace nad dwiema zupełnie nowymi ustawami komorniczymi. „Wprowadza to niepotrzebny chaos prawny, destabilizuje obowiązujący porządek prawny i powoduje niepożądane zjawisko legislacyjnej inflacji. Zupełnie niepotrzebne jest tworzenie nadmiernej ilości prawa” - przekonuje KRS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 października 2017 r.
dodano: 2017-10-18 11:18Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.