.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

E-sklep nie może wymagać pisemnej formy rezygnacji z zakupów

Dziennik Gazeta Prawna (2017-10-24), autor: Sławomir Wikariak, oprac.: GR

Aby odstąpić od umowy zawartej w internecie, wystarczy wysłać w ustawowym terminie e-mail do sprzedawcy. Sklep nie może zastrzec sobie w regulaminie pisemnej formy składania tego oświadczenia – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Klient kupił w sklepie internetowym nasadkę noktowizyjną do karabinu. Po otrzymaniu towaru uznał, że nie spełnia on jego oczekiwań. Skorzystał więc z uprawnienia, jakie dają przepisy ustawy o prawach konsumenta (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 683 ze zm.) i odstąpił od umowy. Zgodnie z prawem zakupy zrobione w e-sklepach można zwracać bez podawania przyczyny. Wystarczy w terminie 14 dni odstąpić od umowy.

Tak też uczynił klient, wysyłając na adres elektroniczny sklepu e-maila, w którym poinformował o odstąpieniu od umowy. Później (już po upływie 14 dni) nadał dodatkowo list z pisemnym oświadczeniem. Sprzedawca nie uznał go jednak właśnie dlatego, że był wysłany już po upływie ustawowego terminu.

Sąd Rejonowy w Bełchatowie w wyroku z 4 października 2017 r. (sygn. akt I C 632/16), uznał, że data wysłania listu nie ma żadnego znaczenia. Liczy się bowiem to, że e-mail z odstąpieniem od umowy został przesłany przed upływem 14 dni. W ten sposób doszło bowiem do skutecznego złożenia oświadczenia woli.

Sąd odwołał się do art. 60 k.c., zgodnie z którym „wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby”, w tym również w postaci elektronicznej. Sprzedawca twierdził, że w regulaminie sklepu zastrzegł formę pisemną odstąpienia od umowy, ale nie potrafił tego udowodnić. Sąd zresztą uznał, że nawet gdyby tak było, to postanowienie takie byłoby nieważne. Jak bowiem przypomniał, zgodnie z art. 7 ustawy o prawach konsumenta postanowienia umów mniej korzystne dla konsumenta niż postanowienia ustawowe są nieważne. „Skoro ustawa nie wprowadza żadnej obowiązkowej formy, to wprowadzenie w umowie stron ograniczenia polegającego na ustaleniu jednej możliwej formy są mniej korzystne dla konsumenta, a tym samym nieważne” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 października 2017 r.
dodano: 2017-10-24 11:13Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.