.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, ich domowników oraz osób pobierających emeryturę lub rentę rolniczą – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
To obecnie obowiązujące traci moc z końcem tego roku. Dokument ten określa, że wymiar składek na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działy specjalne oraz dodatkowo prowadzące gospodarstwa będzie ustalany na podstawie ewidencji prowadzonej przez KRUS. Wysokość miesięcznej składki dla tej grupy rolników będzie wynosić złotówkę za każdą osobę, mnożoną przez każdy hektar przeliczeniowy użytków rolnych w takim gospodarstwie. Przy czym w obejściach o powierzchni poniżej 1 ha przeliczeniowego danina na zdrowie będzie wynosić 1 zł. W przypadku rolników ubezpieczonych w KRUS, mających gospodarstwa o powierzchni poniżej 6 ha przeliczeniowych, składkę zdrowotną opłaca KRUS.

Projekt rozporządzenia w sposób precyzyjny określa wymiar składek na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących wyłącznie działy specjalne. W tym przypadku podstawą jest oświadczenie rolnika o rodzaju i rozmiarze prowadzonego działu specjalnego. Dodatkowo zainteresowany musi określić przewidywaną kwotę dochodu. Ale na oświadczeniu się nie kończy. Rolnik jest zobowiązany dostarczyć do KRUS odpis decyzji naczelnika urzędu skarbowego wydanej na podstawie deklaracji o rodzajach i rozmiarach prowadzonej działalności. Kwota przewidywanego dochodu powinna być zgodna z wysokością dochodu ustaloną w decyzji. W przypadku gdy planowany dochód jest niższy niż ten wskazany w decyzji, rolnik musi zapłacić składkę od wyższej wielkości wskazanej przez fiskusa. Tylko jeśli urząd skarbowy nie wydał decyzji, zainteresowany może opłacić składki na podstawie swoich szacunków.

Projekt rozporządzenia reguluje także kwestię podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne osób pobierających renty i emerytury z KRUS. W takim przypadku danina na rzecz zdrowia wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru.

Taka sytuacja to efekt wniosku rzecznika praw obywatelskich, który zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego zasady opłacania składek zdrowotnych przez ubezpieczonych w KRUS. Sędziowie w wyroku z 26 października 2010 r. (sygn. akt K 58/07, Dz.U. nr 205, poz. 1363) uznali, że budżet państwa nie może płacić do NFZ za wszystkich rolników bez względu na ich dochody. Rząd na przygotowanie nowych rozwiązań miał czas do lutego 2012 r. Nic w tej sprawie jednak nie zrobił. Kiedy pojawiła się groźba, że rolnicy stracą prawo do świadczeń, pojawiło się rozwiązanie, które miało być tymczasowe i obowiązywać tylko do końca 2012 r. obowiązuje do dziś

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 października 2017 r.
dodano: 2017-11-06 11:16Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.