.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Od 13 listopada wierzyciele szybciej ściągną dług

Dziennik Gazeta Prawna (2017-11-07), autor: Jp, oprac.: GR

Koniec z czekaniem aż 60 dni na wpisanie dłużnika do rejestru biura informacji gospodarczej – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych, która wchodzi w życie 13 listopada br., osoby dochodzące wierzytelności będą mogły to zrobić już 30 dni od wymagalnego terminu płatności. Nie ma jednak nic za darmo. Przy okazji bowiem wprowadzono mechanizmy, które mają lepiej chronić dłużników przed nieuprawnionymi wpisami do BIG. W efekcie wierzycielom dojdzie obowiązek poinformowania podmiotu zalegającego z płatnościami o możliwości złożenia sprzeciwu od wpisu (odpowiednia informacja będzie musiała znaleźć się w wezwaniu do zapłaty z zapowiedzią wpisu do BIG). Ponadto wierzyciele nie będą mogli żądać wpisu zaległości mających ponad 10 lat.

Nowelizacja jednak nie ogranicza się tylko do praw czy obowiązków wierzycieli i dłużników. Otóż wprowadza także nowe wymagania i uprawnienia dla BIG-ów. I tak od 13 listopada będą one miały obowiązek wzajemnego przekazywania sobie danych o poszczególnych zobowiązaniach przedsiębiorców, przy czym zyskają prawo do pozyskiwania informacji na temat sprawdzanej firmy czy osoby z innych baz danych, takich jak KRS, CEiDG, PESEL, REGON, a także z dopiero powstających rejestrów: Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości i Rejestru Należności Publicznoprawnych. Efekt? Dzięki temu klienci biur na podstawie jednego wniosku będą mogli uzyskać zbiorczą informację na temat interesującego ich podmiotu. Na przykład z jednego raportu będą mogli się nie tylko dowiedzieć, czy prześwietlany klient lub kontrahent ma zaległości w BIG, lecz także czy nie toczyła się wobec niego nieskuteczna egzekucja.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 listopada 2017 r.
dodano: 2017-11-07 11:35Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.