.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kto nie korzysta, ten nie odlicza

Dziennik Gazeta Prawna (2017-11-13), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Przedsiębiorca nie pomniejszy przychodu o koszty wyjazdów pracowników do podmiotów zależnych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Spółka akcyjna, najpierw, wraz z innymi podmiotami, utworzyła podatkową grupę kapitałową (PGK), a następnie została przez nią wyznaczona na podmiot reprezentujący całą grupę. Pracownicy spółki cyklicznie wyjeżdżali do podmiotów zależnych i to zarówno działających w kraju, jak i za granicą. Jak tłumaczyła spółka, takie wyjazdy były konieczne, bo były związane z wykonywaniem przez nią funkcji właścicielskich, a ich celem było zwiększenie efektywności pracy w podmiotach zależnych.

Spółka chciała odliczać od przychodu wydatki ponoszone w związku z tymi podróżami. Argumentowała, że są one powiązane z bieżącym zarządzaniem całą PGK i przez to są racjonalne oraz pośrednio związane z przychodami spółki.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja z 7 listopada 2017 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.251.2017.1.MM) zwrócił jednak uwagę na to, że wszystkie wyjazdy pracowników spółki nie służą jej samej, a podmiotom zależnym. Podmioty te są ciągle odrębne od spółki i bez znaczenia są powiązania ekonomiczne pomiędzy nimi.

Dyrektor KIS odwołał się do wydanego w podobnym stanie faktycznym wyroku WSA w Warszawie z 28 lutego 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 432/16 (nieprawomocny). Sędziowie stwierdzili w nim, że wydatki na wyjazdy pracowników banku do spółek zależnych nie mogą być kosztem. Beneficjentem tych wyjazdów są bowiem inne podmioty niż pracodawca – stwierdził WSA.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 listopada 2017 r.
dodano: 2017-11-14 11:10Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.