.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Spółka z o.o. może reprezentować w sądzie spółkę komandytową

Dziennik Gazeta Prawna (2017-11-14), autor: Marcin Borkowski, oprac.: GR

Spółkę komandytową reprezentują wspólnicy nazywani komplementariuszami. Często funkcję taką pełni osoba prawna – zazwyczaj spółka z o.o. Kto w takiej sytuacji powinien reprezentować spółkę komandytową np. w postępowaniu sądowym? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z „DGP” - w takim przypadku reprezentacja spółki komandytowej w sądzie należy właśnie do spółki z o.o., która jest komplementariuszem. W praktyce w imieniu spółki komandytowej działają określone osoby fizyczne będące członkami zarządu spółki z o.o. Występują one wtedy jako zarząd osoby prawnej – komplementariusza w imieniu i ze skutkiem prawnym dla spółki komandytowej. Tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2016 r. (sygn. akt V CZ 26/16).

Reprezentowanie spółki komandytowej przez komplementariusza będącego osobą prawną różni się od reprezentowania jej przez komplementariusza, który jest osobą fizyczną.

W przypadku tej pierwszej, osoby występujące w imieniu spółki komandytowej wywodzą swoje prawo do takiego działania z członkostwa w zarządzie osoby prawnej.

Natomiast prawo komplementariusza będącego osobą fizyczną do działania w imieniu spółki komandytowej wynika z tego, że jest jej wspólnikiem. W praktyce zdarza się, że niektóre spółki z o.o. będące komplementariuszami, nie mają zarządów w wymaganym przepisami składzie. To mogłoby oznaczać, że reprezentujący w postępowaniu sądowym spółkę komandytową nie mieliby faktycznie do tego odpowiednich uprawnień. Zdarza się również, że w toku postępowania sądowego spółka z o.o. będąca komplementariuszem w ogóle nie ma zarządu.

Nie musi to być jednak równoznaczne z nieważnością postępowania z uwagi na nienależytą reprezentację strony, tj. spółki komandytowej.

Otóż w imieniu spółki komandytowej, której komplementariuszem jest spółka z o.o., mogą bowiem działać nie tylko członkowie zarządu tej ostatniej. Spółkę komandytową ma prawo reprezentować w takiej sytuacji też prokurent spółki z o.o. (w przypadku prokury oddzielnej) lub dwóch bądź więcej prokurentów (w przypadku prokury łącznej).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 listopada 2017 r.
dodano: 2017-11-15 10:43Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.