.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Odszkodowanie tylko za uraz związany z pracą

Dziennik Gazeta Prawna (2017-11-15), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Pogorszenie stanu zdrowia pracownika bez związku z wykonywanymi zadaniami i będące skutkiem samoistnego rozwoju schorzenia nie będzie uznane za wypadek przy pracy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Mężczyzna był zatrudniony na stanowisku dyrektora szkoły. Pewnego dnia do jego gabinetu przyszła paczka z książkami. Podnosząc ją, doznał urazu barku. W spisanym po zdarzeniu protokole uznano to za wypadek przy pracy.

Organ rentowy odmówił jednak wypłaty jednorazowego odszkodowania z tego tytułu. W ocenie ZUS uraz nie jest wypadkiem przy pracy, bowiem nie został on wywołany przyczyną zewnętrzną. Zakład zaznaczył również, że z podobnym urazem mężczyzna zgłosił się do lekarza dwa tygodnie przed domniemanym wypadkiem. A to wzbudziło wątpliwości organu, czy faktycznie rozstrój zdrowia nastąpił w związku z incydentem w gabinecie wnioskodawcy.

Mężczyzna odwołał się od decyzji. A sąd I instancji przyznał mu rację.

W uzasadnieniu przypomniał, że wypadek przy pracy to zdarzenie, które jednocześnie spełnia następujące kryteria: jest nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć oraz pozostaje w związku z pracą.

W tym przypadku istota problemu, w ocenie sądu, sprowadzała się jednak wyłącznie do pytania, czy uraz na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego, polegającego na dźwignięciu paczki książek, był wywołany czynnikiem zewnętrznym. Sąd uznał, że tak.

W jego ocenie za przyczynę zewnętrzną należy uznać zarówno działanie maszyny uszkadzającej ciało, jak i uderzenie spadającego przedmiotu, podźwignięcie się pracownika, niezręczny ruch jego ręki powodujący uderzenie i jej uszkodzenie, jak wreszcie potknięcie się na gładkiej nawet powierzchni i złamanie nogi.

Sąd zaznaczył, że za wypadek przy pracy może zostać uznane także zdarzenie wywołujące szkodę, które nastąpiło w czasie wykonywania zwykłych zajęć przez poszkodowanego.

Apelację od powyższego orzeczenia wniósł organ rentowy.

Sąd Okręgowy w Łodzi (wyrok z 18 października 2017 r., sygn. akt VIII Ua 99/17) uznał, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie.

Przesądzające znaczenie miał w tym wypadku fakt, że mężczyzna z podobnym urazem zgłosił się do lekarza dwa tygodnie przed domniemanym wypadkiem.

W uzasadnieniu sąd podkreślił, że możliwe jest zakwalifikowanie istotnego pogorszenia stanu zdrowia jako urazu i wypadku przy pracy w rozumieniu art. 3 ust. 1 i art. 2 pkt 13 ustawy z 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1773). Jednak nie zawsze. Pogorszenie stanu zdrowia, bez związku z wykonywanymi zadaniami, i będące skutkiem rozwoju samoistnego schorzenia nie będzie uznane za wypadek przy pracy, choćby wystąpiło nagle.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 listopada 2017 r.
dodano: 2017-11-15 10:48Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.