.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Przerwy nie można wykorzystywać w dowolny sposób

Dziennik Gazeta Prawna (2017-11-23), autor: Robert Stępień, oprac.: GR

Zatrudniony, który świadczy pracę przez co najmniej sześć godzin w ciągu doby, ma prawo do 15-minutowej płatnej przerwy, wliczanej do czasu pracy. Czy może dowolnie decydować, jak ją wykorzysta? I czy ma prawo opuszczać zakład pracy w jej trakcie? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z „DGP” - pracownik nie może dysponować przerwą w sposób dowolny, pozbawiony jakiejkolwiek kontroli ze strony firmy. W szczególności nie może samowolnie decydować o miejscu jej wykorzystania, a zwłaszcza przebywać poza siedzibą pracodawcy lub innym miejscem przez niego wyznaczonym. Korzystanie z płatnej przerwy zaliczanej do czasu pracy wymaga, co do zasady, przebywania w siedzibie firmy lub akceptowanym przez nią miejscu.

Nie oznacza to, że opuszczenie zakładu zawsze jest niedopuszczalne. Prawo zatrudnionego do przerwy powinno być jednak realizowane z poszanowaniem obowiązku przestrzegania regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie porządku. Zasady korzystania z przerw ustala pracodawca. Zarówno czas, cel, jak i miejsce ich wykorzystania mogą być uregulowane w szczególności w układzie zbiorowym, regulaminie pracy lub w umowie. Zatrudniony ma obowiązek stosować się do tych zasad. Nie muszą one zabraniać opuszczania np. biura w czasie przerwy. Regulacje te mogą jednak uzależniać takie uprawnienie od poinformowania współpracowników lub przełożonego, gdzie pracownik się udaje i kiedy wróci albo zobowiązywać go do odnotowywania godziny wyjścia i powrotu do firmy.

Co istotne opuszczenie miejsca pracy w czasie przerwy wliczanej do czasu pracy, dokonane bez powiadomienia, zgody lub akceptacji zatrudniającego, może być ocenione jako zachowanie naruszające postanowienia regulaminu i porządku pracy oraz uzasadniające zastosowanie sankcji. Umyślne, uporczywe i wielokrotne nieprzestrzeganie przez pracownika regulaminowych i porządkowych zaleceń dotyczących korzystania z przerw oraz powtarzające się samowolne opuszczanie zakładu może stanowić przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 listopada 2017 r.
dodano: 2017-11-23 10:59Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.