.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Emerytury z urzędu w górę i do tego z wyrównaniem

Dziennik Gazeta Prawna (2017-11-30), autor: Jś, oprac.: GR

Już 1 grudnia, wchodzi w życie kolejna nowelizacja ustawy emerytalnej. Tym razem dotyczy ona emerytur przyznawanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Dzięki nowym przepisom nie będą mogły być one mniejsze niż najniższe renty, które obecnie wynoszą 1000 zł (renta rodzinna i z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) i 750 zł (renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy). Co więcej, takie świadczenia będą podwyższane nawet wtedy, gdy ubezpieczony nie będzie miał wymaganego dotychczas stażu, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. ZUS wypłaci wyższe emerytury jednak dopiero po następnej waloryzacji, która jak co roku będzie przeprowadzona w marcu, ale za to z wyrównaniem od marca 2017 r.

Niestety, nowe przepisy wprowadzają też pewne ograniczenia – tym razem w ubieganiu się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Dotychczas można ją było uzyskać nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego albo wręcz po przyznaniu emerytury. Znowelizowana ustawa już na to nie pozwoli. W nowym brzmieniu wprost stanowi, że jednym z warunków do przyznania renty jest brak ustalonego prawa do emerytury oraz – co bardzo ważne – niespełnianie warunków do jej otrzymania. Na prawo do renty nie wpłynie jednak uzyskana emerytura pomostowa lub z innego systemu, np. emerytura policyjna.

Nowelizacja wprowadzi też zasadę, zgodnie z którą osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy straci to prawo w każdym przypadku przyznania emerytury – nie tylko tej przysługującej z urzędu, ale również emerytury przyznawanej na wniosek (przysługującej po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego lub emerytury wcześniejszej). Zmiany będą dotyczyły tylko renty z tytułu niezdolności do pracy przysługującej na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 listopada 2017 r.
dodano: 2017-11-30 11:03Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.