.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Start-upy nie stracą na zmianach w CIT

Dziennik Gazeta Prawna (2017-12-05), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Podmioty, które niedługo po uruchomieniu biznesu sprzedają technologie (know-how) wytworzone we własnym zakresie, będą mogły skorzystać z ulgi B+R. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Resort wyjaśnił, że nowy przepis (art. 18d ust. 1 ustawy o CIT) nie wyłącza możliwości korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową przez start-upy w zakresie kosztów wytworzenia efektów prowadzonych przez siebie prac (np. praw autorskich, patentu). Na taki skutek dwóch zmian w ustawie o CIT wskazywali eksperci.

Ich wątpliwości budził art. 18d ust. 1, który na etapie prac w Sejmie został dodany do nowelizacji CIT. Zgodnie z nim podatnik, który uzyskuje przychody inne niż zyski kapitałowe, będzie miał prawo do ulgi B+R, ale tylko w wysokości nie większej niż dochód z tytułu tych innych przychodów (innych niż zyski kapitałowe). Z kolei druga nowelizacja (ustaw o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym) wprowadza od 1 stycznia 2018 r. nowe źródło przychodów w CIT – zyski kapitałowe. Będą do nich zaliczane m.in. przychody z autorskich lub pokrewnych praw majątkowych, własności przemysłowej, licencji i know-how.

Eksperci wskazywali, że oznacza to, że podatnik, który nie uzyskuje żadnego innego przychodu niż zyski kapitałowe, w ogóle nie będzie miał prawa do ulgi B+R. Problem miałby dotyczyć start-upów nastawionych na rozwój np. technologii. W pierwszym okresie swojej działalności ponoszą one wyłącznie koszty, a sprzedaż nowej technologii będzie przychodem z zysków kapitałowych. W efekcie – tłumaczyli specjaliści – kosztów związanych z nową technologią nie odliczą w ramach ulgi B+R.

Resort finansów oznajmił, że start-upy nie stracą na powyższych zmianach.

Ministerstwo wyjaśniło, że wspomniany art. 18d ust. 1 ustawy o CIT trzeba czytać łącznie z innym przepisem do ustawy o CIT, czyli art. 7b ust. 1 pkt 6 (wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r.), który z kolei odnosi się wprost do art. 16b ustawy o CIT. Zestawienie tych przepisów prowadzi do wniosku, że start-up zbywający dane prawo wytworzone we własnym zakresie (niestanowiące u niego wartości niematerialnej i prawnej) zaliczy przychody z tego tytułu nie do przychodów z zysków kapitałowych, lecz do pozostałych (które upraszczając można nazwać operacyjnymi). – Tym samym przychody te będą brane do kalkulacji dochodu, od którego odliczana może być ulga na działalność badawczo-rozwojową – tłumaczy MF.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 grudnia 2017 r.
dodano: 2017-12-06 11:16Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.