.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nie sumuje się wartości zakupu laptopów

Dziennik Gazeta Prawna (2017-12-06), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR

Pojedyncze zakupy komputerów u jednego dostawcy, z którym przedsiębiorcy nie wiążą umowy ramowe, dla celów odwrotnego obciążenia rozpatruje się odrębnie – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Z pytaniem do KIS wystąpiła spółka, która produkuje i sprzedaje specjalistyczne wyważarki. Nie ma ona jednak wątpliwości co do komputerów i części do oferowanych przez siebie towarów, ponieważ pojedyncze dostawy przekraczają 20 tys. zł netto.

Inaczej jest w przypadku laptopów i notebooków, gdzie jednorazowo kupowane są pojedyncze sztuki (np. po jednym laptopie w marcu, kwietniu, lipcu i sierpniu 2016 r. oraz lutym 2017 r.). Zamówienia są składane telefonicznie lub e-mailowo u jednego dostawcy, a wartość transakcji jest mniejsza niż 20 tys. zł za jedną fakturę. Limit ten przekracza jednak suma zamówień. Natomiast z dostawcą nie wiążą spółkę żadne umowy ramowe.

Dlatego jej zdaniem dla celów rozliczeń VAT każde zamówienie z osobna stanowi jednolitą gospodarczo transakcję. Nie należy więc sumować ich wartości.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Izby Skarbowej (interpretacja z 1 grudnia 2017 r., nr 0115-KDIT1-3.4012.681.2017.2). Przypomniał, że za jednolitą gospodarczo uznaje się tę transakcję, która m.in. obejmuje więcej niż jedną umowę, jeżeli okoliczności jej towarzyszące lub warunki, na jakich została zrealizowana, odbiegały od zwykle występujących w obrocie towarami wymienionymi.

Organ wyjaśnił, że taka sytuacja powstaje w przypadku bardzo dużej częstotliwości zakupu towarów, np. codziennie, nawet mimo dość niskiej wartości nabytego towaru.

– Jednak, gdy częstotliwość transakcji nie wskazuje na wymuszone ich rozdzielenie w celu uniknięcia odwrotnego obciążenia, nie uznaje się jej za zawartą na warunkach wskazujących na element „nietypowości” tej transakcji – wyjaśnił dyrektor KIS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 grudnia 2017 r.
dodano: 2017-12-07 11:51Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.