.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Niższy VAT także na oprawki okularów

Dziennik Gazeta Prawna (2017-12-06), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Oprawki do szkieł korekcyjnych są wyrobem medycznym objętym obniżoną stawką podatku od towarów i usług – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Firma dystrybuująca oprawki do okularów korekcyjnych wyjaśniła, że sprowadza je z zagranicy i sprzedaje kontrahentom, którzy wykonują z nich gotowe produkty. W związku z tym spółka chciała sprzedawać oprawki z 8 proc. stawką VAT, choć przyznała, że sama kupuje je za granicą płacąc 23 proc. podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że o 8-proc. stawce podatku nie może być mowy. Zwrócił uwagę, że obniżona stawka – zgodnie z poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy o VAT – ma zastosowanie do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 211). Argumentem był art. 2 ust. 1 pkt 33 i 38, który wyraźnie rozróżnia wyrób medyczny od wyposażenia wyrobu medycznego. Zdaniem fiskusa oprawki kwalifikowały się jako ten drugi rodzaj wyrobu i w związku z tym nie mogły korzystać z preferencji.

Firma wygrała jednak w sądach administracyjnych. WSA we Wrocławiu i NSA (wyrok z 5 grudnia 2017 r., sygn. akt I FSK 433/16) odwołały się do innego przepisu ustawy o wyrobach medycznych – art. 132. Sędzia Maria Dożynkiewicz zwróciła uwagę, że mówi on, iż na potrzeby innych ustaw wyrób medyczny należy rozumieć szerzej – także jako wyposażenie wyrobu medycznego. Podkreśliła, że w związku z tym przy ustalaniu stawki podatku zastosowanie powinna znaleźć szersza definicja.

Sędzia dodała, że zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE wyroby medyczne powinny być definiowane wąsko, jednak nasze krajowe regulacje na to nie pozwalają.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 grudnia 2017 r.
dodano: 2017-12-07 11:58Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.