.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wyższe ulgi na świadczenia pracownicze z zakładowego funduszu

Rzeczpospolita (2017-12-06), autor: Przemysław Wojtasik, oprac.: GR

Dobra wiadomość dla pracodawców, którzy inwestują w załogę. Od Nowego Roku zwiększają się ulgi na świadczenia pracownicze – donosi Rzeczpospolita
 
Co można przekazać pracownikom bez podatku? Choćby prezenty finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przykładowo świąteczne paczki, bilety do kina i teatru, karnety na siłownię i basen. Teraz zwolnienie podatkowe wynosi jednak tylko 380 zł. Ten limit dotyczy wszystkich świadczeń, które pracownik otrzymał z firmy w ciągu roku. Po przekroczeniu tej kwoty pracodawca musi opodatkować nadwyżkę.

Od Nowego Roku limit zwolnienia rośnie do 1 tys. zł. Daje to większe możliwości bezpodatkowego wspierania zatrudnionych. Trzeba tylko pamiętać, żeby pomoc dla pracowników została w całości sfinansowana ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (lub funduszy związków zawodowych). Ulgą premiowane są świadczenia rzeczowe bądź pieniężne. Przy czym w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT jest zastrzeżenie, że świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Rośnie też zwolnienie dla zapomóg otrzymywanych w razie indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci. Teraz wynosi 2280 zł rocznie. W przyszłym roku zapomoga będzie zwolniona w całości z PIT, jeśli zostanie wypłacona np. z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo z funduszy związków zawodowych. Jeśli z innych źródeł, ulga wyniesie 6 tys. zł rocznie.

Od Nowego Roku nieopodatkowane będą świadczenia otrzymywane od byłego pracodawcy przez emerytów i rencistów – do 3 tys. zł rocznie (teraz 2280 zł).

Większe korzyści będą z dofinansowania pracownikowi wakacyjnego wyjazdu jego dzieci. Dopłata z funduszu świadczeń socjalnych wprawdzie już teraz jest zwolniona w całości z PIT, ale z innych środków tylko do 760 zł rocznie. W przyszłym roku ten limit zwiększy się do 2 tys. zł.

Wyższa będzie też ulga dla osób, które korzystają z dofinansowania do żłobka, przedszkola lub klubu dziecięcego – do 1 tys. zł miesięcznie na każde dziecko.

Opisane zmiany znajdują się w nowelizacji ustawy o PIT, która wchodzi 1 stycznia 2018 r. (DzU z 2017 r., poz. 2175).

Wsparcie dla pracowników przekazywane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest zwolnione z podatku do wysokości rocznego limitu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 6 grudnia 2017 r.
dodano: 2017-12-07 12:07Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.