.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dlaczego przedsiębiorca powinien uregulować swoje należności składkowe przed 1 stycznia 2018 r.

Dziennik Gazeta Prawna (2017-12-14), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Słyszałem, że w 2018 r. przedsiębiorcy mający jakąkolwiek zaległość składkową, nawet na niewielkie kwoty, nie dostaną zasiłku chorobowego, mimo że dotychczas go otrzymywali. Skąd to wynika? Jak mogę sprawdzić, czy dostanę zasiłek? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z „DGP” - takie zagrożenie wiąże się z wejściem 1 stycznia 2018 r. przepisów o e-składce, na mocy których przedsiębiorca będzie opłacał składki za siebie i ewentualnych zatrudnionych nie na zbiorcze rachunki ZUS, ale na przypisany mu indywidualny numer rachunku. To nie tylko techniczna zmiana. Płatnik nie będzie już wskazywał, za jaki okres chce uregulować składkę (np. za ostatni miesiąc). Jeśli na koncie płatnika będzie jakaś zaległość, to automatycznie część składki (a nawet całość, w zależności od wysokości zadłużenia) będzie zaliczona na jej poczet. Gdy tak się stanie, składka za opłacany (w założeniu) miesiąc zostanie uznana za nieuregulowaną – w części lub w całości. Jest to o tyle ważne dla przedsiębiorców, że podlegają oni ubezpieczeniu chorobowemu dającemu prawo m.in. do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego na zasadzie dobrowolności. A nieopłacenie dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe w pełnej wysokości oznacza ustanie tego ubezpieczenia i brak prawa do świadczeń. Co gorsze, w przypadku podlegających mu dobrowolnie okres wyczekiwania, a więc minimalna długość podlegania uprawniająca do świadczeń, wynosi aż 90 dni. Oznacza to, że od uregulowania należności trzeba czekać aż trzy miesiące, aby otrzymać zasiłek. Przy czym nie chodzi tu o opóźnioną wypłatę, ale o to, kiedy przedsiębiorca był rzeczywiście chory. Jeśli przed upływem trzech miesięcy, za taką chorobę zasiłku nie otrzyma.

Aby zapobiec niemiłemu zaskoczeniu, warto się zwrócić do ZUS o ustalenie salda na swoim koncie płatnika. Płatnicy posiadający profil na PUE tam znajdą tę informację. Może się okazać, że na koncie istnieją niewielkie zaległości, o których przedsiębiorca nawet nie wiedział.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 grudnia 2017 r.
dodano: 2017-12-15 10:48Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.