.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Rolnicy wciąż z prawem do wcześniejszej emerytury

Dziennik Gazeta Prawna (2018-01-04), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nadal przyjmuje wnioski o wcześniejszą emeryturę rolniczą. Prawo do takiego świadczenia mają jednak tylko te osoby, które do 31 grudnia 2017 r. ukończyły 55 (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). Takie osoby obowiązkowo muszą też posiadać co najmniej 30-letni okres rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego oraz zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
KRUS wyjaśnia, że jeśli te trzy warunki zostały spełnione do 31 grudnia 2017 r., rolnik uzyska prawo do emerytury rolniczej również, jeżeli złoży wniosek po tym terminie. W takim jednak przypadku emerytura rolnicza będzie przysługiwała nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku.

Osoby występujące o takie świadczenie powinny jednak zwrócić uwagę, że do wniosku o przyznanie świadczenia konieczne jest dołączenie dokumentu stwierdzającego fakt zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej. Może to być akt notarialny przenoszący własność i posiadanie gospodarstwa rolnego na inną osobę.

Kasa akceptuje także umowę dzierżawy zawartą co najmniej na 10 lat i zgłoszoną do ewidencji gruntów i budynków. Przy czym umowa taka nie może być zawarta m.in. z małżonkiem emeryta lub rencisty, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym. Jednocześnie Kasa dopuszcza zawarcie umowy dzierżawy z dzieckiem. W takim jednak przypadku rodzice wydzierżawiając gospodarstwo są zobowiązani do złożenia oświadczeń o nieprowadzeniu działalności rolniczej na tym gospodarstwie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 stycznia 2018 r.
dodano: 2018-01-04 11:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.