.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Za uszkodzony sprzęt niełatwo potrącić z wynagrodzenia

Dziennik Gazeta Prawna (2018-01-11), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Zwolniłem pracownika za niewywiązywanie się z podstawowych obowiązków. Na sumieniu miał m.in. wynoszenie i użytkowanie sprzętu do prywatnych celów, uszkodzenie go i zaniedbania przy pozyskiwaniu klientów. W celu pokrycia kosztów naprawy uszkodzonego sprzętu potrąciłem mu jedną pensję. W odpowiedzi na to pracownik powiadomił Państwową Inspekcję Pracy o braku wynagrodzenia, a ta skierowała wniosek o ukaranie do sądu (lecz nie do sądu pracy). Czy jest ryzyko, że poniosę odpowiedzialność? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z „DGP” - z art. 86 par. 1 kodeksu pracy wynika, że pracodawca musi wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Zatem pracownikowi takie świadczenie przysługiwało. W obliczu naruszeń obowiązków pracowniczych można przyznać pracodawcy rację co do zasadności rozwiązania umowy o pracę. Dyskusyjne jest jednak wstrzymanie wypłaty wynagrodzenia uzasadnione koniecznością pokrycia kosztów naprawy szkód poniesionych w związku z uchybieniami pracownika. Należy bowiem zwrócić uwagę na regulacje k.p. dotyczące zasad potrącania z wynagrodzenia za pracę. Te należności, które mogą być potrącane bez zgody pracownika, określa m.in. art. 87 k.p. Przepis ten nie ma jednak w tym przypadku zastosowania. Natomiast stosownie do art. 91 par. 1 k.p. należności inne niż wymienione w art. 87 par. 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie – przy uwzględnieniu granic określonych w art. 91 par. 2 k.p.

W omawianym przypadku pracownik nie wyraził zgody na potrącenie należności. Oznacza to, że argumenty pracodawcy o potrąceniu na poczet strat firmy nie mogą być skuteczne. A zatem są podstawy do przyjęcia, że może on ponieść odpowiedzialność karną za brak wypłaty wynagrodzenia mimo wielu naruszeń ze strony pracownika.

Niestety istnieją uzasadnione podstawy ku temu, by uznać, że czytelnik poniesie konsekwencje karne swoich działań. Niewątpliwie pracodawca świadomie nie wypłacił wynagrodzenia pracownikowi z powodu wielu naruszeń obowiązków pracowniczych, które spowodowały skutki finansowe dla firmy, co w ostateczności doprowadziło do dyscyplinarki. Kwestią otwartą pozostaje jednak ocena jego winy przez sąd karny, może on bowiem wymierzyć karę grzywny w szerokich granicach. Mając na względzie opisane okoliczności łagodzące (m.in. spowodowanie szkód przez pracownika), jest możliwość zastosowania minimalnej grzywny. Ostateczna ocena pozostaje jednak w gestii sądu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 stycznia 2018 r.
dodano: 2018-01-11 11:16Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.