.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nie ma zapłaty, nie ma VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2018-01-11), autor: Mariusz Szulc, Patrycja Dudek, oprac.: GR

Kto kupuje usługę świadczoną przez małego podatnika z branży budowlanej, rozlicza się z fiskusem dopiero wtedy, gdy zapłaci wykonawcy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Potwierdzają to ostatnie interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o usługi branży budowlanej, objęte już od roku mechanizmem odwrotnego obciążenia. Wskutek tego obowiązek rozliczania VAT przeszedł z podwykonawców na nabywców usług.

Przy okazji pojawił się problem – co w sytuacji, gdy podwykonawca mający status małego podatnika wybrał metodą kasową i poinformował o tym naczelnika urzędu skarbowego. Sam wprawdzie nie rozlicza podatku (ze względu na odwrotne obciążenie), ale problem ma nabywca: w którym momencie powstaje u niego obowiązek podatkowy.

Zasadą dla przedsiębiorców budowlanych jest to, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 30 dni od dnia wykonania usługi (art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a oraz art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT).

Istnieje jednak wyjątek dotyczący małych podatników, którzy wybrali metodę kasową. Małym jest przedsiębiorca, którego wartość sprzedaży brutto nie przekroczyła w poprzednim roku 1,2 mln euro. Może on, zgodnie z art. 21 ustawy o VAT, wybrać metodę kasową, czyli rozliczać podatek dopiero z dniem otrzymania całości lub części zapłaty. Musi tylko zawiadomić o tym urząd skarbowy.

Powstało zatem pytanie, czy nabywca usługi objętej odwrotnym obciążeniem również ma rozliczać VAT dopiero po zapłacie, czy na ogólnych zasadach, a więc nie później niż 30 dni od wykonania usługi.

Początkowo dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uważał, że obowiązek podatkowy powstaje u nabywcy na zasadach ogólnych, np. w interpretacjach z: 14 czerwca 2017 r. (nr 0114-KDIP1-2-4012.136.2017.1.RD) i 18 sierpnia 2017 r. (nr 0115-KDIT1-3.4012.375.2017.1.AT). Żadnej z nich nie ma już w bazie Ministerstwa Finansów.

Można za to znaleźć całkiem odmienne interpretacje, na przykład z 24 października 2017 r. (nr 0112-KDIL1-2.4012.317.2017.1.AW). Dyrektor KIS nie miał w niej wątpliwości, że nabywca usługi budowlanej od małego podatnika rozliczającego się metodą kasową powinien rozliczyć podatek dopiero wtedy, gdy sam zapłaci za usługę. Nie ma przy tym znaczenia, że sam nie jest małym podatnikiem – wynika z interpretacji.

Podobny wniosek płynie z najnowszej interpretacji z 2 stycznia 2018 r. (nr 0115KDIT1-3.4012.766.2017.1.MD). Dyrektor KIS podał tu więcej argumentów. Wyjaśnił, że skoro przy odwrotnym obciążeniu obowiązek rozliczenia VAT z mocy prawa przechodzi na nabywcę, to „ten element konstrukcyjny podatku musi się tak samo kształtować po stronie tego nabywcy, jak kształtowałby się po stronie sprzedawcy, gdyby w danej sytuacji miały zastosowanie zasady ogólne opodatkowania, a nie odwrotne obciążenie”.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 stycznia 2018 r.
dodano: 2018-01-12 11:24Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.