.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Rodzinne auto nie zawsze w kosztach

Rzeczpospolita (2018-01-10), autor: Przemysław Wojtasik, oprac.: GR

Przedsiębiorca może rozliczyć w działalności wydatki na samochód, który nie jest jego własnością. Ale pod pewnymi warunkami – czytamy w Rzeczpospolitej
 
O interpretacje do KIS wystąpił przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą odzieży dziecięcej. Prowadzi sklep internetowy. Towary dostarczane są z Chin. Wysyłką zajmuje się dostawca, przedsiębiorca pozyskuje tylko klientów. Zbiera zamówienia, przyjmuje płatności, a następnie przekazuje je dostawcy (po pomniejszeniu o prowizję).

Mężczyzna na potrzeby działalności wykorzystuje samochód, który jest własnością jego żony i matki. Podkreśla, że nie posiada do niego żadnego tytułu prawnego. Chce jednak rozliczać w podatkowych kosztach wydatki na jego eksploatację. Czy jest to możliwe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (nr interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011. 352.2017.2.ES) uznał, że nie, ponieważ przedsiębiorca nie spełnił warunków takiego rozliczenia. Wprawdzie przepisy pozwalają na zaliczenie do kosztów wydatków na samochód osobowy wykorzystywany na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy użyczenia, ale z wniosku o interpretację wynika, że przedsiębiorca nie posiada żadnego tytułu prawnego do używania auta należącego do żony i matki. Nie są też spełnione inne przesłanki rozliczenia. Jeśli bowiem przedsiębiorca chce zaliczać do kosztów wydatki na eksploatację samochodu osobowego, który nie jest środkiem trwałym w jego firmie, musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Zapisuje w niej służbowe trasy. Jeśli ma ewidencję, wydatki na używanie samochodu (np. paliwo albo mycie) są kosztem do wysokości limitu. Wylicza się go, mnożąc liczbę przejechanych kilometrów oraz stawkę za jeden kilometr.

Jakie informacje muszą się znaleźć w ewidencji? Dane osoby, która używa pojazdu, numer rejestracyjny i pojemność jego silnika, kolejny numer wpisu, data i cel wyjazdu, opis trasy (skąd-dokąd), liczba faktycznie przejechanych kilometrów, stawka za 1 kilometr przebiegu, kwota wynikająca z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu oraz podpis podatnika i jego dane.

Więcej w Rzeczpospolitej z 10 stycznia 2018 r.
dodano: 2018-01-12 11:27Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.