.
W bazie wiedzy znajduje się  3961  pytań wraz z odpowiedziami.
X
Info Baza Sp. z o.o. pragnie poinformować, że w związku z dużym zainteresowaniem systemem wspierającym automatyczne przygotowanie deklaracji INF-U oraz INF-1-U wraz z elektroniczną ewidencją, spółka przygotowała specjalną ofertę zakupu Systemu.

Wszyscy Klienci korzystający obecnie z dowolnego systemu naszej firmy, którzy dokonają zakupu systemu eUlgi do 15 lipca 2016 r. otrzymają 50 % rabatu na korzystanie z aplikacji do 31 grudnia 2016 r.
Sprawdź cennik
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Firmy muszą rozliczyć się ze składki wypadkowej

Dziennik Gazeta Prawna (2018-01-24), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Do końca stycznia firmy mają obowiązek złożenia do ZUS informacji ZUS IWA za ubiegły rok. Wynika to z art. 27 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1773 ze zm.) – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Dane niezbędne do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe za poprzedni rok kalendarzowy mają obowiązek przekazać ci przedsiębiorcy, którzy byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy takich składek od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r.

Firmy muszą też opłacać składki na takie ubezpieczenie przez co najmniej jeden dzień w styczniu następnego roku (2018 r.). Przy czym obowiązek złożenia deklaracji ZUS IWA dotyczy zakładów, które zgłosiły do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 pracowników.

Prowadzący działalność, wysyłając informację ZUS IWA oprócz danych identyfikujących płatnika składek, muszą podać kod PKD oraz wskazać rodzaj działalności, który przeważa w firmie.

Informacja o liczbie wypadków ma wpływ na wysokość składki. Dlatego wśród danych które trafiają do ZUS, są informacje dotyczące liczby osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Także z tego powodu prowadzący firmę jest zobowiązany do wskazania liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy (w tym tych śmiertelnych).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 stycznia 2018 r.
dodano: 2018-01-24 11:34Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.