.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Podopieczni domów dziecka bez 500 plus

Dziennik Gazeta Prawna (2018-01-25), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Resort rodziny nie planuje rozszerzenia dostępu do dodatku wychowawczego o dzieci przebywające w instytucjonalnych formach pieczy zastępczej. Samorządy nie kryją rozczarowania – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Problem został (z inicjatywy Związku Powiatów Polskich) poruszony podczas ostatniego posiedzenia zespołu ds. zdrowia i polityki społecznej. Działa ona w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Obecnie jest tak, że dodatek wychowawczy, który jest odpowiednikiem 500 plus przysługującego rodzinom biologicznym, jest wypłacany rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Nie jest natomiast przyznawany, gdy dzieci przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Jedyny wyjątek od tej reguły ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.) przewiduje w przypadku placówek typu rodzinnego.

Takie rozwiązanie budzi jednak sprzeciw ze strony powiatów. Na posiedzeniu zespołu KWRiST przedstawiono stanowisko, jakie w tej sprawie podjęła rada powiatu rawskiego. Wskazano w nim, że pozbawienie nieletnich umieszczonych w domach dziecka prawa do dodatku wychowawczego prowadzi do ich dyskryminacji i nierównego traktowania. Dzieci te często są sierotami lub pochodzą z ubogich rodzin i nie mogą liczyć na wsparcie, a jednocześnie nie mogą korzystać z pomocy, jaką uzyskują znajdujący się w podobnej sytuacji wychowankowie rodzin zastępczych. Dlatego objęcie również ich programem 500 plus mogłoby być instrumentem wyrównania szans w dostępie do edukacji, kultury czy służyć podniesieniu jakości ich życia.
Na zmianę przepisów nie ma jednak szans.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 stycznia 2018 r.
dodano: 2018-01-26 10:54Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.