.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kilka sposobów rekompensaty

Dziennik Gazeta Prawna (2018-02-05), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Poszkodowany w wyniku wypadku przy pracy może domagać się od pracodawcy zadośćuczynienia i zwrotu kosztów opieki, nawet jeżeli ZUS wypłacił mu już świadczenia z tego tytułu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Mężczyzna był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku blacharza-dekarza. Swoje obowiązki wykonywał głównie na wysokości, do czasu, kiedy uległ wypadkowi, spadając z dachu budynku.

W wyniku zdarzenia mężczyzna doznał licznych złamań, z powodu których musiał poddać się operacji. Po wyjściu ze szpitala przebywał w domu. Miał duże problemy w swobodnym poruszaniu się, nie był w stanie nic samodzielnie zrobić. W tym czasie pomagała mu żona.

Decyzją ZUS zostało mu przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres roku. Otrzymał też jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu.

Obecnie przebywa w domu, jest zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako bezrobotny bez prawa do zasiłku. ZUS nie uznał go bowiem za niezdolnego do pracy.

Mężczyzna postanowił skierować pozew przeciwko swojemu byłemu pracodawcy o zapłatę zadośćuczynienia z tytułu wypadku przy pracy oraz zwrot kosztów opieki.

Sąd Okręgowy w Płocku w wyroku z 4 stycznia 2018 r. (sygn. akt VI P 41/15) uznał, że powództwo zasługuje na uwzględnienie. W jego ocenie dopuszczalne jest dochodzenie przez pracownika od pracodawcy roszczeń uzupełniających z tytułu wypadku przy pracy, opartych na przepisach prawa cywilnego. Dlatego zasądził od pozwanej firmy zadośćuczynienia i zwrot kosztów opieki.

Podkreślił, że zadośćuczynienie ma na celu przede wszystkim wynagrodzenie krzywdy (ujmowanej jako cierpienie fizyczne i psychiczne) przez zaspokojenie w większym zakresie potrzeb poszkodowanego. W tym celu powinien otrzymać on kwotę, która mogłaby mu pomóc złagodzić dolegliwości.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 lutego 2018 r.
dodano: 2018-02-05 11:32Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.