.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Potrzeba więcej pieniędzy na szkolenia pracowników

Dziennik Gazeta Prawna (2018-02-06), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Partnerzy społeczni chcą zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym. Postulują m.in. zwiększenie jego budżetu oraz wprowadzenie limitów wysokości dofinansowania w zależności od wielkości firmy – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Stanowisko w tej sprawie, zawierające 12 rekomendacji zmian w przepisach, podjęła na swoim ostatnim posiedzeniu Rada Rynku Pracy, czyli organ doradczy ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, w którego skład wchodzą przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych oraz strony samorządowej. KFS jest wydzieloną częścią Funduszu Pracy, z której firmy mogą ubiegać się o dopłaty do kosztów kształcenia ustawicznego pracowników, służącego podniesieniu lub nabyciu nowych kwalifikacji i kompetencji. Taka dopłata może wynieść do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę.

W sytuacji, gdy pracodawcom brakuje rąk do pracy, coraz ważniejsze staje się utrzymanie w zatrudnieniu dotychczasowych podwładnych, w tym w starszym wieku. Wymaga to jednak często przekwalifikowania lub zaadaptowania do nowych warunków.

Kluczowe z tego punktu widzenia jest zwiększenie puli pieniędzy na szkolenia. W tym roku na KFS przewidziane jest zaledwie 1,7 proc. budżetu FP, co zostało oprotestowane przez pracodawców i związki zawodowe. RRP chce, aby od przyszłego roku na KFS było wydawane 6 proc.

Kolejne postulaty zgłaszane przez radę mają służyć podniesieniu jakości dofinansowywanych szkoleń oraz zapobieganiu przypadkom zawyżania ich kwot. Tym nieprawidłowościom mogłoby przeciwdziałać umożliwienie prowadzenia szkoleń dotowanych z KFS tylko podmiotom wpisanym do Bazy Usług Rozwojowych oraz wprowadzenie ryczałtowej stawki na jedną godzinę szkolenia (opartej na rynkowej wycenie). W ocenie rady konieczne jest też ustalenie górnego limitu rocznego dofinansowania dla firmy, który byłby zróżnicowany w zależności od jej wielkości. Dla pracodawcy mającego do 9 pracowników byłoby to 25 tys. zł, dla małych i średnich przedsiębiorstw (od 10 do 249 podwładnych) – 50 tys. zł, a dla tych największych nie więcej niż 100 tys. zł.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 lutego 2018 r.
dodano: 2018-02-06 10:42Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.