.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nie ma niższego świadczenia z powodu śmierci dziecka

Dziennik Gazeta Prawna (2018-02-06), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

W przypadku zgonu dziecka gmina nie może żądać zwrotu wsparcia wypłacanego w ramach programu 500 plus za okres od dnia zgonu do końca miesiąca, w którym on nastąpił – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Bartosza Marczuka, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej na interpelację poseł Urszuli Pasławskiej (nr 18264). Przedstawiła w niej sytuację rodzica zmarłego dziecka, który został wezwany przez gminę do oddania przyznanego świadczenia za ten miesiąc – proporcjonalnie za te dni, które nastąpiły po dacie śmierci potomka.

Wiceminister Marczuk przypomina, że zgodnie z ustawą z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.) świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu lub prawnemu dziecka w wysokości 500 zł miesięcznie do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. Jednocześnie w art. 5 ust. 2 i 2a przewidziane są trzy przypadki, gdy pomoc finansowa za dany miesiąc należy się w kwocie niższej niż 500 zł.

Pierwszym z nich jest urodzenie dziecka, drugim osiągnięcie przez nie pełnoletności. W tych dwóch przypadkach kwotę świadczenia, czyli 500 zł, dzieli się przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych miesiąca, a następnie mnoży się przez liczbę dni, za które wsparcie przysługuje (z zaokrągleniem do 10 groszy w górę). Z kolei trzecia okoliczność, która uzasadnia otrzymanie świadczenia wynoszącego mniej niż 500 zł dotyczy sprawowania nad dzieckiem opieki naprzemiennej. Jeśli rozwiedzeni, żyjący w separacji lub rozłączeniu rodzice zajmują się małoletnim w porównywalnych i powtarzających się okresach czasu, to wówczas świadczenie wychowawcze jest wypłacane każdemu z nich w połowie jego wysokości.

Te trzy wyjątki obowiązują od momentu wejścia w życie ustawy z 11 lutego 2016 r., a ich liczba nie uległa zmianie również po ostatniej nowelizacji przepisów, uchwalonej w ramach ustawy z 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz.U. poz. 1428). To też oznacza, że nie istniała ani nie istnieje podstawa prawna pozwalająca na ustalenie wysokości świadczenia w kwocie mniejszej niż 500 zł, proporcjonalnie do liczby dni, w których dziecko w danym miesiącu żyło, a działanie gminy, która żąda od opiekuna zwrotu świadczenia, jest sprzeczne z przepisami ustawy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 lutego 2018 r.
dodano: 2018-02-06 10:44Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.