.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Firmy zaoszczędzą na ubezpieczeniu

Dziennik Gazeta Prawna (2018-02-06), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Od 1 kwietnia z powodu obniżenia wysokości składki wypadkowej zmniejszą się koszty działalności 1,98 mln firm. Ze wstępnych szacunków wynika, że tylko w pierwszym roku w kieszeniach przedsiębiorców zostanie 226 mln zł – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
To efekt przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacji rozporządzenia z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. z 2016 r. poz. 1005).

Podstawą do jej zróżnicowania są kategorie ryzyka. Po zmianach tę samą kategorię i tę samą stopę procentową składki zachowają 32 grupy działalności gospodarczej. Wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki dotyczy zaledwie 4 grup, natomiast w przypadku 28 grup efektem zmiany kategorii ryzyka będzie obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. I tak najniższa wynosić będzie 0,67 proc, natomiast najwyższa – 3,33 proc.

Firmy prowadzące działalność gospodarczą są podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób. W nowym roku składkowym dla tych płatników stawka wypadkowa wyniesie 1,67 proc. Obecnie to 1,8 proc.

Druga grupa to firmy zgłaszające do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób.

Dla tej grupy płatników ZUS na podstawie trzech informacji ZUS IWA ustala roczną stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od kwietnia do marca kolejnego roku. Uwzględnia przy tym grupę działalności, do której należy płatnik, ujętą w rejestrze REGON. Bierze również pod uwagę indywidualny wskaźnik korygujący ustalony dla każdego płatnika przez Zakład. Jest to możliwe, bowiem prowadzący działalność, wysyłając informację ZUS IWA, oprócz danych identyfikujących płatnika składek musi podać kod PKD oraz wskazać rodzaj działalności, która przeważa w firmie. A informacja o liczbie wypadków ma wpływ na wysokość składki.

Dlatego wśród danych które trafiają do ZUS są informacje dotyczące liczby zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Także z tego powodu prowadzący firmę jest zobowiązany do wskazania liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy (w tym tych śmiertelnych).
Kolejna zmiana wysokości składki wypadkowej będzie miała miejsce za trzy lata. Zasada ta wynika z art. 30 ust. 4 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1773 ze zm). Mówi on, że kategoria ryzyka dla grup działalności jest ustalana na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego za trzy ostatnie lata kalendarzowe, dostępne w dniu 31 stycznia danego roku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 lutego 2018 r.
dodano: 2018-02-06 10:52Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.