.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kiedy skręcenie nogi w zakładzie nie będzie wypadkiem przy pracy

Dziennik Gazeta Prawna (2018-02-08), autor: Maciej Ambroziewicz, oprac.: GR

Przebywający na urlopie wypoczynkowym pracownik przyszedł do firmy w celu rozliczenia się z innym pracownikiem z pożyczonych pieniędzy. Poślizgnął się wtedy na schodach i skręcił nogę. Czy takie zdarzenie należy zakwalifikować jako wypadek przy pracy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z „DGP” - za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

W razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom w przyszłości. Okoliczności i przyczyny zdarzenia analizuje zespół powypadkowy (co do zasady składający się z pracownika służby bhp oraz społecznego inspektora pracy), który powinien tego dokonać nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Potwierdzeniem pracy tego zespołu jest protokół powypadkowy sporządzony według wzoru ustalonego w przepisach. Na podstawie powyższej dokumentacji, w przypadku stwierdzenia, że dane zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, osoba poszkodowana w wypadku przy pracy może ubiegać się o świadczenia odszkodowawcze wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy wypadkowej.

W opisanym przypadku osoba zatrudniona u danego pracodawcy uległa wypadkowi, przebywając na terenie należącym do zatrudniającego. Jednakże wypadek ten nie miał związku z realizacją obowiązków wynikających ze stosunku pracy – pracownik w czasie tego zdarzenia nie świadczył pracy ani też nie przebywał tam w związku z pracą. Nie wypełnia więc definicji wypadku przy pracy, a tym samym nie może być za takowy uznany.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 lutego 2018 r.
dodano: 2018-02-08 11:07







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.